Z Linux Mint 19 do 19.2 dla asekurantów
Wszyscy pamiętamy z przeszłości, ile rzeczy może pójść nie tak podczas pełnej aktualizacji systemu do nowej wersji. Tymczasem do Linux Mint 19.2 wiedzie prosta i niewyboista droga. Wystarczy posiadać zainstalowany już wcześniej Linux Mint 19 lub 19.1 i podążać za instrukcjami za ekranie. Gdyby ktoś jednak nie dowierzał, to proszę bardzo.
Proces podniesienia wersji do Linux Mint 19.2 jest ułatwiony z dwóch powodów. To system, którego bazą nadal jest Ubuntu 18.04 LTS, tak jak i dla 19 i 19.1. Po drugie, autorzy zadbali, aby kliknięcie kilku przycisków nie sprowadziło nikogo na manowce technicznych niedomówień. Całość prezentuje się bowiem w następujący sposób:
Stwórz snapshot systemu
Jest to krok opcjonalny, ale zalecany. Wystarczy wykorzystać zainstalowane narzędzie Timeshift i podążać za wskazówkami. Dzięki temu w razie niepowodzenia będziemy mogli przywrócić działającą wersję systemu.
Przygotuj się do aktualizacji
Zablokujmy wygaszacz ekranu w Ustawienia Systemowe -> Wygaszacz Ekranu. Jeżeli posiadamy zainstalowane dodatki Cinnamona (aplety, desklety, rozszerzenia, tematy), zaktualizuj je poprzez Ustawienia Systemowe -> Motywy -> Dodaj/Usuń.
Wykonaj aktualizację
Nie uwierzycie, ale ten krok naprawdę polega na uruchomieniu Menedżera Aktualizacji, odświeżeniu listy pakietów (przycisk Odśwież) i zainstalowaniu proponowanych zmian dla minutupdate i mint-upgrade-info. Następnie wybieramy opcję Edycja -> Zaktualizuj do Linux Mint 19.2 Tina.
Kolejno wystarczy ponownie podążać za instrukcjami na ekranie, a gdy zostaniemy zapytani o to, czy niektóre pliki konfiguracyjne zatrzymać czy zastąpić nowymi – wybieramy zastąpienie.
Dodanie niektórych paczek (dla użytkowników Linux Mint 19
Jeżeli posiadamy Linux Mint w wersji 19, to musimy nadgonić pewne zaległości w paczkach, które zostały wprowadzone w 19.1. Musimy wykonać:
apt install p7zip-full xul-ext-lightning
Jeżeli używamy Cinnamona, spokojnie możemy też wyrzucić niepotrzebne już „wspomagacze” dla wygaszacza ekranu.
apt remove --purge xscreensaver-data xscreensaver-data-extra xscreensaver-gl xscreensaver-gl-extra cinnamon-screensaver-webkit-plugin cinnamon-screensaver-x-plugin
Teraz tylko restart
Restartujemy komputer. Jeżeli wszystko poszło gładko, za kilka chwil ujrzymy nasz lśniący nowością pulpit Linux Mint 19.2.
Aczkolwiek, niekiedy możemy znaleźć się w sytuacji kiedy…
Przypadek pierwszy. Aktualizacja nie jest dostępna. Wtedy należy sprawdzić, czy mamy zainstalowane najnowsze wersje mintupdate i mint-upgrade-info, a następnie ponownie uruchomić Menedżera Aktualizacji. Jeśli najnowsze wersje nie są jeszcze dostępne w kopiach lustrzanych, należy przełączyć się na domyślne repozytoria.
Przypadek drugi. Zdarza się to rzadko, ale jeśli kiedykolwiek zostaniemy zablokowani i nie możemy się zalogować ponownie, to przechodzimy do konsoli za pomocą CTRL + ALT + F1, logujemy się i wpisujemy killall cinnamon-screensaver (lub killall mate-screensaver w MATE) . Używamy CTRL + ALT + F7 lub CTRL + ALT + F8, aby wrócić do sesji.
Kojarzy ktoś aplikacje do wyszukiwania plików/katalogów etc w systemie z cinnamon dostępny na zasadzie wyszukiwarki w Windows 10/ode/gnome – skrótem klawiszowym zamiast osobnych aplikacji które trzeba znaleźć w menu, uruchomić, wpisać frazę wyszukania j nacisnąć enter? Coś jak launchy tylko nie związane z qt/kde.
Tak.W managerze plików,zwanym Nemo
Ctrl+f