Kdenlive 19.08 nie pozostawia złudzeń

Swoboda z jaką twórcy Kdenlive poruszają się w temacie nieliniowych edytorów wideo onieśmiela. Już kilka wydań temu tytułowy program został okrzyknięty najlepszym rozwiązaniem do obróbki wideo pod Linuksem. Teraz, wraz z wydaniem KDE Applications 19.08, Kdenlive wkracza ponownie na scenę i blaskiem oślepia niedowiarków. Tak, ten program jest po prostu rzetelnym kawałkiem kodu.

Ciężko w kilku zdaniach zawrzeć miodność tego projektu. On działa, po prostu. Posiada wiele funkcji, które cieszą użytkowników wiodących rozwiązań. Posiada rozwiązania, których brakuje w innych edytorach. Owszem, jest to rozwiązanie które najlepiej czuje się w ekosystemie KDE. Ale jeżeli ktoś decyduje się na poważną obróbkę klipów wideo jest w stanie przełknąć taką „niedogodność” lub iść na kompromis jaki oferuje paczka AppImage.

Kdenlive 19.08 to nie tylko seria poprawek mających na celu usunięcie błędów. To wydanie zawiera sporą liczbę nowych rozwiązań, z których na pierwszy plan wysuwa się usprawniona edycja przy pomocy klawiatury. Tak, to nie żart, a jedynie wykorzystanie potencjału jaki tkwi w szybkim wydawaniu poleceń za pomocą klawiatury. Kolejną ciekawostką jest niezależne skalowanie ścieżek audio lub wideo (klawisz shift + kółko myszy). Klawisz shift jest też przydany podczas nawigacji pomiędzy klipami w „koszu”. Wystarczy go przytrzymać i przejechać myszką po klipie, by aktywować podgląd. Bardzo intrygująco wygląda możliwość zmiany prędkości odtwarzania klipu – wystarczy przytrzymać klawisz ctrl i rozciągnąć pożądaną ścieżkę na osi czasu. Opcje przechwytywania audio wzbogaciły się o ustawienia dotyczące ilości kanałów, jakości, itp. Możliwe jest też ustawienie domyślnej wartości wygaszania. I kilku innych pomniejszych niuansów.

Program najszybciej można przetestować pobierając jego obraz AppImage spod tego adresu. Poprawiona wersja dla Ubuntu 18.04/19.04, Minta i pochodnych pojawi się niebawem w autorskim PPA. Paczka dla Arch Linuksa i Manjaro już jest dostępna w głównym repozytorium (testing).  

0

9 komentarzy

 1. Z jednej strony program ma ogromne możliwości, ale przejechałem się na nim dwa razy. Miałem prawie gotowy projekt i po ponownym otwarciu wszystko się rozsypało. Wydaje mi się, że już ogarnąłem dlaczego tak się stało, ale aplikacja nie powininna do czegoś takiego dopuścić i być odporna na moje „błędy”.

 2. To rzeczywiście niezły program, ale pod innymi systemami operacyjnymi. Pod Linuksem nie obsługuje filmów nagranych z ekranu, zrobionych lustrzanką, czy też wyrenderowanych z Blendera. Ponadto ma spore wymagania sprzętowe. I myślę se tak, że tam, gdzie nie potrzebna jest wypasiona postprodukcja to Kdenlive lub Olive są dużo bardziej przydatne.

 3. Niestety to cecha Kdenlive. Również miałem 2 sytuacje, w których projekt się posypał (innym razem, niektóre ustawienia klipów na linii czasu się wyzerowały). Ale ten soft zawsze był znany nieco z tego, że miewał swoje humory.

  Zmontowałem w Kdenlive nieco materiałów. I program jest świetny pod kątem tego, co oferuje za darmo. Ale nie mogę też powiedzieć, że był to najlepszy i najwygodniejszy edytor NLE, jakiego używałem.

 4. A czy mógłbyś zdradzić trochę szczegółów? Jaka dystrybucja, grafika, dodatkowe kodeki etc.?

 5. Manjaro gnome z 1080ti + sterowniki nvidia standardowa pełna paczka kodeków dla tego distro

 6. Czy wiecie może, jak w nowej wersji odpalić podgląd na 2 monitorze? Co bym nie robił, podgląd w trybie fullscreen odpala się tylko na 1 monitorze. Jak przesunę program na pierwszy – to jest na pierwszym. Jak przesunę na 2, to program zostaje na 2, a podgląd nadal jest na pierwszym. 🙁

 7. Próbowałem w KDE darmową wersje DR16 i mocno się zawiodłem Nie dajcie się wpuścić w maliny: akceptuje tylko format MOV czyli degradacja mat. z kamer np Sony (.MTS) o dźwięku AC-3 (5.1) lu z telefonów, nie znosi na time line MP4, MKV, (nie widzi i nie wypluwa nic z kodeka H.264 i H..265 a jeśli nawet wypluje te formaty to TV nie czyta większości (kup sobie nowy TV lub dekoder to będziesz oglądać). Program nastawiony na rozkręcanie zakupu płatnej wersji + sprzętu niebotycznych parametrów oczywiście nowiutki. Darmowa wersja nie dorasta nawet do pięt Kdenlive np 19 -darmowemu zawsze.
  Zmarnowałem kilka dni na instalację oraz testy i CUDOWNY Davinci Resolve 16 poszedł do kosza.
  Jedyny plus to fakt że wykorzystuje wszystkie rdzenie w CPU i GPU (wsparcie sprzętowe GPU).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.