przystajnik

Kdenlive 19.08 nie pozostawia złudzeń

Swoboda z jaką twórcy Kdenlive poruszają się w temacie nieliniowych edytorów wideo onieśmiela. Już kilka wydań temu tytułowy program został okrzyknięty najlepszym rozwiązaniem do obróbki wideo pod Linuksem. Teraz, wraz z wydaniem KDE Applications 19.08, Kdenlive wkracza ponownie na scenę i blaskiem oślepia niedowiarków. Tak, ten program jest po prostu rzetelnym kawałkiem kodu.

Ciężko w kilku zdaniach zawrzeć miodność tego projektu. On działa, po prostu. Posiada wiele funkcji, które cieszą użytkowników wiodących rozwiązań. Posiada rozwiązania, których brakuje w innych edytorach. Owszem, jest to rozwiązanie które najlepiej czuje się w ekosystemie KDE. Ale jeżeli ktoś decyduje się na poważną obróbkę klipów wideo jest w stanie przełknąć taką „niedogodność” lub iść na kompromis jaki oferuje paczka AppImage.

Kdenlive 19.08 to nie tylko seria poprawek mających na celu usunięcie błędów. To wydanie zawiera sporą liczbę nowych rozwiązań, z których na pierwszy plan wysuwa się usprawniona edycja przy pomocy klawiatury. Tak, to nie żart, a jedynie wykorzystanie potencjału jaki tkwi w szybkim wydawaniu poleceń za pomocą klawiatury. Kolejną ciekawostką jest niezależne skalowanie ścieżek audio lub wideo (klawisz shift + kółko myszy). Klawisz shift jest też przydany podczas nawigacji pomiędzy klipami w „koszu”. Wystarczy go przytrzymać i przejechać myszką po klipie, by aktywować podgląd. Bardzo intrygująco wygląda możliwość zmiany prędkości odtwarzania klipu – wystarczy przytrzymać klawisz ctrl i rozciągnąć pożądaną ścieżkę na osi czasu. Opcje przechwytywania audio wzbogaciły się o ustawienia dotyczące ilości kanałów, jakości, itp. Możliwe jest też ustawienie domyślnej wartości wygaszania. I kilku innych pomniejszych niuansów.

Program najszybciej można przetestować pobierając jego obraz AppImage spod tego adresu. Poprawiona wersja dla Ubuntu 18.04/19.04, Minta i pochodnych pojawi się niebawem w autorskim PPA. Paczka dla Arch Linuksa i Manjaro już jest dostępna w głównym repozytorium (testing).  

Post navigation

7 comments for “Kdenlive 19.08 nie pozostawia złudzeń

 1. snapshotpl
  23 sierpnia, 2019 at 11:04

  Z jednej strony program ma ogromne możliwości, ale przejechałem się na nim dwa razy. Miałem prawie gotowy projekt i po ponownym otwarciu wszystko się rozsypało. Wydaje mi się, że już ogarnąłem dlaczego tak się stało, ale aplikacja nie powininna do czegoś takiego dopuścić i być odporna na moje „błędy”.

 2. Mariusz Karol Skowron
  23 sierpnia, 2019 at 20:18

  najlepszym programem do obróbki video pod linuksem jest DaVinci Resolve 16

 3. Piotr Rychel
  25 sierpnia, 2019 at 21:49

  To rzeczywiście niezły program, ale pod innymi systemami operacyjnymi. Pod Linuksem nie obsługuje filmów nagranych z ekranu, zrobionych lustrzanką, czy też wyrenderowanych z Blendera. Ponadto ma spore wymagania sprzętowe. I myślę se tak, że tam, gdzie nie potrzebna jest wypasiona postprodukcja to Kdenlive lub Olive są dużo bardziej przydatne.

 4. 26 sierpnia, 2019 at 12:44

  Niestety to cecha Kdenlive. Również miałem 2 sytuacje, w których projekt się posypał (innym razem, niektóre ustawienia klipów na linii czasu się wyzerowały). Ale ten soft zawsze był znany nieco z tego, że miewał swoje humory.

  Zmontowałem w Kdenlive nieco materiałów. I program jest świetny pod kątem tego, co oferuje za darmo. Ale nie mogę też powiedzieć, że był to najlepszy i najwygodniejszy edytor NLE, jakiego używałem.

 5. Mariusz Karol Skowron
  26 sierpnia, 2019 at 15:36

  u mnie nie mam z tym problemu

 6. Piotr Rychel
  26 sierpnia, 2019 at 16:57

  A czy mógłbyś zdradzić trochę szczegółów? Jaka dystrybucja, grafika, dodatkowe kodeki etc.?

 7. Mariusz Karol Skowron
  26 sierpnia, 2019 at 17:05

  Manjaro gnome z 1080ti + sterowniki nvidia standardowa pełna paczka kodeków dla tego distro

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »