Co wiemy o KDE Applications 19.08

No właśnie. Przeciętny użytkownik nawet nie wie, że istnieje taki twór organizujący w jedno cały zestaw oprogramowania dla środowiska KDE lub, jak ktoś woli, Plasma. Po prostu trzeba przyjąć do świadomości ten fakt, oraz drugi – że właśnie wydano zestaw KDE Applications 19.08.

KDE Applications 19.08 to nic innego, jak zbiorcze zestawienie programów które definiują naszą jakość pracy. O ile Plasma jest środowiskiem uświetniającym nasz pulpit na monitorze. Anonsowane wydanie dotyczy zmian i poprawek w takich programach jak Dolphin, Konsole, Kate, Okular i innych narzędziach.

Dolphin

Od teraz menedżer plików można uruchomić za pomocą skrótu klawiszowego Meta + e. Od teraz nowo otwierane katalogi pojawią się jako nowa zakładka w aktywnym oknie Dolphina. Umieszczony po prawej stronie panel informacyjny może być użyty do automatycznego odtwarzania podświetlanych plików, kopiowania tekstu z panelu, wyboru informacji jakie chcemy tam zobaczyć. Oprócz tego, cała gromada większych i drobniejszych poprawek polepszyła płynność działania całego menedżera.

Gwenview

Przeglądarka obrazów potrafi wyświetlić o wiele więcej informacji Exif zaszytych w plikach RAW. Dodano możliwość oszczędzania zasobów i generowania miniatur o mniejszej rozdzielczości (szczególnie przydatne dla plików RAW). Poprawiono współpracę z plikami z aparatów Sony i Canon. Pojawiła się nowa opcja Share, które umożliwia przesłanie pliku do wybranej lokalizacji. Zwyczajowo usunięto mnóstwo usterek prowadzących do poważnych problemów z programem.

Okular

Tym razem do przeglądarki dokumentów dołożono lepszą obsługę adnotacji. Poprawiono przy tym UI odpowiedzialne za konfigurację tej funkcji. Poprawiono wsparcie plików EPub a Okular nie wysypuje się podczas próby wczytania uszkodzonych plików. Listę zmian zamyka ulepszone rozumienie krawędzi strony i marker dla prezentacji w trybie HiDPI.

Kate

Ten zgrabny edytor tekstu został pozbawionych co najmniej trzech deprymujących błędów. Ułatwione zostało przenoszenie tekstu do edytora, udostępniono opcję Quick Open.

Konsole

Najbardziej zauważalną zmianą jest poprawa jakości funkcji podziału na mniejsze okna w ramach jednego terminalu. Możemy teraz dzielić w poziomie, pionie, możemy również je przenosić.

Kontact

Program odpowiedzialny za organizowanie poczty, kalendarza i kontaktów doczekał się lepszej obsługi emoji i kodów Markdown (email). Integracja z narzędziami do kontrolowania ortografii pozwoli uniknąć błędów. KAddressBook potrafi wysyłać też SMSy.

Kdenlive

To temat na odrębny opis. W tym edytorze wideo pojawiły się nowe skróty klawiszowe przyśpieszające obróbkę. Przeciągnie klipów stało się jeszcze bardziej oczywiste. Operacje edycji oparto na nowych, uproszczonych założeniach.

To oczywiście zaledwie kilka programów z całości wchodzącej w skład KDE Applications. Ich pełną listę można znaleźć pod tym linkiem – podobnie jak i opis zmian.

Odświeżone wersje powyższych pojawią się w naszych dystrybucjach wtedy, kiedy się pojawią. Ponownie na wygranej pozycji są użytkownicy Arch Linuksa. Lub KDE Neon.
 

0

5 komentarzy

 1. No popatrz, a w Neonie już jest 🙂

  Swoją drogą, mi łączenie w KDE przeróżnych kont i usług online zawsze szwankowało lub płatało różne psikusy.

 2. No niestety – te konta i usługi, to pięta achillesowa, ale z informacji m.in. na bugs.kde.org wynikało, że przynajmniej niekiedy te błędy były niezależne od KDE. Tym razem wina jest po stronie twórców KDEPIM i prawdopodobnie jeszcze przed wydaniem 19.08.1 pojawi się wersja poprawkowa, bo obecnie prace są w toku. Jeśli nie będzie wersji poprawkowej przed tym wydaniem, a łatki zostaną udostępnione wcześniej, to wrzucę do POLAUR odpowiednio przygotowane PKGBUILDy, chyba, że arojas również to uwzględni.

 3. Użytkownicy Archa (i pochodnych) – tym razem – nie są na wygranej pozycji, albowiem KDE-Apps 19.08 nie trafiło jeszcze do repozytorium (arojas chyba na urlopie). Niemniej jednak – jeśli ktoś chce – to prosto może je tutaj skompilować na podstawie dostępnych PKGBUILDów (lekko je przerabiając i pamiętając o zachowaniu kolejności, zwłaszcza dla KDE Telepathy i KDEPIM).

  Z rzeczy niemiłych, to użytkowników KDEPIM mających konto na GMail (mail, kalendarz, kontakty) czekać może powtórka z rozrywki w postaci braku możliwości połączenia się z tą usługą. Teoretycznie problem dotyczy wyłącznie nowych kont, ale jak się okazało w moim przypadku – także użytkowników kont już istniejących. Podobnie jak teoretycznie problem dotyczy wyłącznie kalendarza i kontaktów, ale w moim przypadku dotknął konta pocztowego.
  Jest na to proste obejście, należy skonfigurować daną usługę jako korzystającą z logowania PLAIN. Od tej pory KDEPIM działa, choć np. poczta wyświetla się z lekkim opóźnieniem.

  Dodajmy też, że choć wprawdzie wymogi wersji KF5 dla kompilacji są stosunkowo niskie (dziękujemy Ci Debianie :)), to jednakże by cieszyć się pełnią możliwości aplikacji KDE lepiej mieć w systemie wersję bieżącą (5.61). Podobnie pewne funkcje będą dostępne na Qt5 5.13 choć aplikacje będą mogły być zbudowane i będą działać na wcześniejszych wersjach. Tyle, że inaczej 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.