Tajemnice ASCII Mniejszej w MapSCII
A gdyby tak terminal potrafił wyświetlić najdalsze i najbardziej zakamuflowane zakamarki naszego świata? Kategoryczny ruch ręką szybko rozwiewa dymek z taką myślą nad naszą głową. Wszak do czego służy terminal każdy wie. Tym się straszy dzieci gdy są nieposłuszne, nieprawdaż? No chyba, że nie ma się nic lepszego do roboty i pod ręką jest tylko wspomniany terminal, polecenie telnet i odrobina wiedzy jak to wykorzystać.
A sponsorem dzisiejszej zabawy jest projekt MapSCII. To zaprojektowany z wykorzystaniem Node.js wyświetlacz map w trybie ASCII i z konwersją do systemu Braille. A przy okazji całkiem dobrze radzący sobie z terminalami (kompatybilnymi z xterm). A wygląda to tak:
Tak, to wszystko w terminalu, z użyciem myszki (albo skrótów klawiszowych):
- myszką przesuwaj i powiększaj/oddalaj mapę,
- informacje na temat ciekawych punktów,
- wsparcie dla styli Mapbox,
- wykorzystanie dowolnego publicznego serwera,
- OSM2VectorTiles,
- praca bez sieci z wykorzystaniem VectorTile/MBTiles,
- kompatybilność z większością terminali Linuksowych/macOS,
- czyste Coffee-/JavaScript/
No dobrze, tyle teorii. A co tak naprawdę wnosi w nasze życie ten projekt? Najprostszy sposób aby się o tym przekonać to terminal i polecenie:
telnet mapscii.me
I już możemy sobie nawigować po całym świecie. Łącznie z przybliżaniem, odczytywaniem nazw ulic, itp. Może brakuje wyszukiwania, ale nie można mieć wszystkiego. Przynajmniej na razie. Ale przesuwanie się za pomocą myszki (albo strzałek) i przybliżanie/oddalanie (albo klawisze a lub z) to już coś. Szczególnie w tej formule.
Jeżeli ktoś wpadnie na pomysł, aby zainstalować projekt lokalnie, to:
npm install -g mapscii
A potem po prostu polecenie:
mapscii
No Genialne!!!!