Terminal pogryzł człowieka: cointop
Niejeden z inwestorów zapewne nerwowo oczekuje na dogodny moment by sprzedać z zyskiem posiadane kryptowaluty. Inni z podobnym niepokojem wypatrują momentu aby je kupić w rozsądnej cenie. Obydwie te grupy łączy cointop uruchomiony w terminalu ich linuksowych desktopów.
Jak zapewne już niektórzy wywnioskowali z nazwy tego programu, cointop pokazuje aktualne notowania przeróżnych kryptowalut. Niby nic nowego, czego nie bylibyśmy w stanie zobaczyć na wielu stronach WWW. Ale cointop całą frajdę z obserwowania wykresów przenosi wprost do tekstowego terminala. Nie oznacza to, że przez to jest w jakiś sposób rozwiązaniem ułomnym. Dane prezentowane za pomocą znaczków pochodzą wprost z uznanego Coin Market Cap. Program oferuje bogate możliwości konfiguracyjne a przede wszystkim obsługę za pomocą skrótów klawiszowych.
Dane są wyświetlane w czasie rzeczywistym z częstotliwością 1 minuty. Niemniej, można wymusić aktualizację skrótem ctrl + R. Bardzo szybko posortujemy listę według interesujących nas kryteriów. Zmienimy zakres wykresów. Dokonamy konwersji z waluty do waluty. Wyszukamy interesującej nas waluty nawet bez znajomości jej konkretnej nazwy. Jeżeli będzie nam czegoś brakowało, sami możemy stworzyć odpowiadające nam skróty klawiszowe. Co więcej, te oryginalne z pewnością będą coś przypominały użytkownikom edytora [[Vim]].
Cointop został stworzony z użyciem języka Go. Tym, którym stają już przed oczyma skomplikowane ceregiele, aby program zainstalować u siebie na komputerze należą się słowa otuchy. Autor udostępnił prostą instalację za pomocą paczek Flatpak i Snap (a obiecywali, zainstaluj wszystko dwoma kliknięciami):
Flatpak
sudo flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo
sudo flatpak install cointop com.github.miguelmota.Cointop
flatpak run com.github.miguelmota.Cointop
Snap (Ubuntu)
sudo snap install cointop --stable
sudo snap run cointop
Natomiast uwaga użytkowników Arch Linuksa i Manjaro skupia się na AUR:
yaourt -S cointop
czemu sudo przy snap run? po co?
error: cannot communicate with server: Post http://localhost/v2/snaps/cointop: dial unix /run/snapd.socket: connect: no such file or directory