Układanki z Photocollage 1.2.1
Ten niewielki programik ginie w cieniu dużych i poważnych programów, jednak Photocollage 1.2.1 jest na tyle sympatycznym narzędziem, że wartym przypomnienia. Szczególnie, że aktywny rozwój uczynił z niego bardzo sprawny i poręczny pulpit do manipulacji i tworzenia efektownych sklejek ze zdjęć.
Jeżeli streścić by działanie i obsługę Photocollage, to niewiele tu można napisać. Bowiem po uruchomieniu program wita nas oknem w którym możemy wybrać zdjęcia z których chcemy utworzyć składankę, poprzestawiać je wg. uznania (przeciągając z miejsca na miejsce), określić ilość wierszy i kolumn, wygenerować nowy losowy układ i zapisać efekt prac w jednym z wielu formatów graficznych (np. tiff, png, jpg, ppm). Nie napotkamy na żadne skomplikowane opcje, ustawienia i frapujący interfejs – wszystko jest proste, pod ręką i co ważne, działa. W porównaniu do poprzednich wersji cały proces został znacznie usprawniony i uproszczony, gdyż nie występuje teraz oddzielne okno ze schematem układu zdjęć i wszystkich zmian dokonujemy w trybie WYSIWYG.
Program w wersji dla Ubuntu 14.04/14.10, Minta 17.1 i pochodnych znajdziemy w repozytorium PPA Highly Explosive:
sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install photocollage python3-gi-cairo
Skąd i dlaczego python3-gi-cairo? Niedopatrzenie – python3-gi-cairo zostanie w poprawionej wersji paczki dodana do automatycznych zależności.
Użytkownicy Manjaro i Arch Linuksa program w odnowionej wersji znajdą w repozytorium AUR.
O! Czegoś takiego kiedyś szukałem, ą że nie znalazłem, to musiałem obrazki składać w GIMP-ie 🙂
W Gimpie z pomocą wtyczki G’MIC można też takie rzeczy robić.
BTW programik b.fajny.