Szast-prast, XnViewMP 0.60

xnviewJeszcze nie opadł pył po triumfalnym przemarszu poprzedniej wersji XnViewMP, a już zostaliśmy uraczeni kolejnym wydaniem tej kapitalnej przeglądarko-konwertero-wyświetlarki. XnViewMP 0.60 oprócz sporej ilości zmian i poprawek niesie za sobą jeszcze jedną dobrą nowinę – dla ułatwienia życia osobom korzystającym z mojego repozytorium Highly Explosive, XnViewMP 0.60 ponownie ląduje w jego zasobach.

XnView 0.60 - wygląda jak zawsze, sprawniejszy jak nigdy dotąd
XnView 0.60 – wygląda jak zawsze, sprawniejszy jak nigdy dotąd
Lista zmian jest spora, lecz w działaniu dostrzegą je i docenią osoby na co dzień korzystające z XnViewMP. Z ciekawszych zachowań można zauważyć miniatury zdjęć reagujące na drag & drop, konwersję wszystkich plików ze wskazanego folderu, poprawioną obsługa plików tiff, zaniechane odświeżanie miniatur po zmianie ich rozmiaru (przebudowa bazy dopiero po wyborze nowego rozmiaru w opcjach), kopiowanie do schowka danych EXIF, obroty zmieniają orientację zdjęcia w jego danych EXIF, ulepszone kadrowanie połączone z obrotami, poprawione okno dialogowe wydruku i wiele, wiele reperacji.
XnView 0.60 - wygląda jak zawsze, sprawniejszy jak nigdy dotąd
XnView 0.60 – wygląda jak zawsze, sprawniejszy jak nigdy dotąd
Jedynym mankament może się wydać słaba integracja XnView z naszym linuksowym środowiskiem. W przypadku Minta i menadżera plików Nemo, na próżno można wypatrywać XnViewMP na liście ‘Otwórz z…’. Poradzić sobie z tym można jednorazowo wskazując (Otwórz z -> Inny program) XnViewMP (polecenie xnview) jako otwierający katalogi, lub dany format pliku graficznego.

Aby zainstalować program, można pobrać odpowiednią paczkę z forum projektu (archiwum tgz zawierające prekompilowane binarki), lub w przypadku Ubuntu 12.04/12.10/13.04, Minta 13/14/15 i pochodnych wykorzystać PPA Highly Explosive:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install xnview

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Post comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.