Converseen 0.6 w roli guru interpolacji

converseen_logo Nikt się nie spodziewa dnia ani godziny, gdy nagle przyjdzie mu zmienić wymiary kilkunastu zdjęć, przy okazji zmieniając ich format, a nieraz i ułożenie treści zdjęcia względem widza. W takich szykowanych przez życie krytycznych momentach warto mieć pod ręką solidne narzędzie, które zaoszczędzi nam czasu, nerwów i przeglądania internetu w poszukiwaniu ‚takiego czegoś’. Na dodatek, gdy pokaz siły i naszego opanowania odbywa się przed szeroką, rodzinną publicznością, zyskujemy parę punktów prestiżu (jak i sam Linux, w którym wszystko jest takie proste). Osobiście na wypadek takich okoliczności trzymam pod ręką między innymi program Converseen, o którym wypada dodać, że doczekał się dziś wersji 0.6.

Jak już się można domyślić, program Converseen umożliwia masową przeróbkę zdjęć (jpeg, png, tiff i pozostałych 100 obsługiwanych przez ImageMagick) z jednego formatu w drugi. Mało tego, zdjęcia możemy wymiarować, zmieniać nazwy, a od wersji 0.6 także obrazy obracać, odbijać, nazwy tworzonych plików okraszać progresywną numeracją, oraz użyć jednej z 16 interpolacji stosowanych przy skalowaniu zdjęcia.

Converseen w akcji
Converseen w akcji

Do pełni szczęścia brakuje wyostrzania zdjęć po zmniejszeniu jego wymiarów. Ale z racji wykorzystania w programie pakietu ImageMagick – wszystko przed nami.

Z racji tego, że PPA prowadzone przez autora programu pozostaje nadal nieuaktualnione o nowe wydanie, użytkownicy Ubuntu 12.04/12.10/13.04 i Minta 13/14/15 (i pochodnych) znajdą Converseen w moim repozytorium PPA Highly Explosive:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install converseen

 

0