Converseen 0.5 w doskonałej formie
Znany i doceniany projekt Converseen w nowej odsłonie (0.5) może się niejednej osobie spodobać. Ten rozbudowany program do prostej konwersji formatów graficznych doczekał się przebudowania i poprawek w interfejsie, sprawniejszego generowania miniatur, dokładniejszego odseparowania wyników konwersji od materiału źródłowego (inny folder, nazwa, itp), obsługi kanału alpha i usprawnienia samego procesu konwersji. Zmiany jak to zmiany, jednak intuicyjność programu i dostępne pod palcem ustawienia wybitnie wspomagają pracę. Praktycznie nikt nie powinien mieć problemów z dodaniem obrazów do kolejki, wybraniem parametrów obróbki, zmianą wymiarów (proporcjonalnie, nieproporcjonalnie, procentowo lub wg. pikseli), docelowego miejsca zapisu. Jedyny moment zawahania przychodzi, gdy docieramy do listy formatów, na jakie możemy przerobić materiał wejściowy – program obsługuje ich ponad 100 rodzai, od najpopularniejszych png, jpg, bmp, tiff po te zupełnie egzotyczne dla większości użytkowników. Wobec powyższych przyzwoitych możliwości brakuje może tylko bardziej rozbudowanych opcji zapisywanego formatu (póki co mamy do wyboru tylko stopień kompresji jpg i png). A po ustaleniu wszystkich parametrów, folderu docelowego i kliknięciu ikonki ‘Convert’, ukaże się nam okno postępu, z którego bezpośrednio po zakończeniu prac możemy otworzyć lokalizację z wynikami konwersji.A program możemy zainstalować po dodaniu do systemu (Ubuntu od 10.04 do 12.04/Mint od 9 do 13) repozytorium PPA:
sudo add-apt-repository ppa:faster3ck/converseen
sudo apt-get update
sudo apt-get install converseen
Użytkownicy innych dystrybucji (Arch, Fedora, OpenSUSE) na tej podstronie znajdą informacje, jak Converseen zainstalować u siebie.
Fajny artykuł spieprzony jednym wyrazem – “rodzai”. Co to jest? Czy chodziło o “rodzajów”?
Zgadzam się – ‘rodzai’ brzmi nieco potocznie i jak z innej bajki, ale… Jest dopuszczalne i poprawne na tej pozycji – http://pl.wiktionary.org/wiki/rodzaj