Lightworks i postępy reinkarnacji
Wydawało się, że program który dla wielu stał się przepustką w świat edycji video, swoje dni glorii i chwały ma już za sobą.
Początki czasów świetności [[Lightworks]] sięgają roku 1989 i od tego czasu wiele się zmieniło w świecie [[Montaż_nieliniowy|nieliniowych edytorów video]], jak też w czołówce najlepszych programów do tego typu zadań. Osoby zainteresowane tematem nie miały złudzeń – edytor miał podzielić los wielu innych komercyjnych programów, które w wyniku różnych perturbacji rozpłynęły się w niebycie.Jednak firma Editshare, od 2009 roku właściciel [[Lightworks]] zdecydowała się na dość karkołomne posunięcie. W celu zaangażowania większej ilości deweloperów i społeczności, postanowiono uczynić Lightworks wolnym oprogramowaniem. Miał to być proces stopniowy, bo równolegle z rozwojem programu dla platformy Windows, zaplanowano wydanie wersji dla Linux/MacOS, co wymagało oczywistych przeróbek całego kodu Lightworks. I gdy wydawało się, że ten niekończący się proces może nie mieć szczęśliwego zakończenia, na trwających w Las Vegas targach NAB 2012 Editshare zaprezentowało techniczne demo działającej, linuksowej wersji edytora. Niestety, póki co demo istnieje w postaci pokątnie zrobionych zrzutów ekranu, tudzież zdjęć z samych targów, ale znane są już konkretne zapowiedzi twórców. 28 maja to termin wydania pełnej, stabilnej wersji dla Windowsa, a tym samym wydanie linuksowe wejdzie w fazę przyśpieszonego rozwoju (planowe wersje Alpha). Lightworks zadebiutuje również na platformach 64bitowych. “No w porządku, ale gdzie źródła?” – to zapewne kwestia frapująca wielu fanów wolnego oprogramowania. Editshare zdecydowało się upublicznić źródła, gdy program nabierze cech programu w pełni używalnego. Na dzień dzisiejszy nie została jednak podjęta decyzja o licencji, jednak to jest pewne – program zaistnieje w postaci paczek dla większości popularnych dystrybucji Linuksa (zaprezentowane demo działało na Ubuntu). Brane są też pod uwagę różne kanały dystrybucji, jak choćby [[Ubuntu_Software_Center|Centrum Oprogramowania Ubuntu]].Zdecydowanie warto mieć oko na ten program i postępy w jego rozwoju. Może niedługo stanie się nowym wyznacznikiem jakości w puli linuksowych edytorów wideo? Już teraz może pochwalić się taką listą nowości:
Very wide format support including AVCHD, H.264, AVC-Intra, DNxHD ProRes, Red R3D, DPX, XDCAM HD 50, XDCAM EX, DVD, BluRay, 4K support (DNxHD available for a single additional payment) Support for all popular camcorder and DSLR video Native real-time title generator Improved interoperability – including AAF with Avid and Editshare Flow Major improvements to Drag-and-Drop in the timeline Trimming enhancements Automatic Edit backups Better Import and Export windows: more options, easier to use Shared Projects Stereoscopic workflow
Program będzie dostępny w wersji Lightworks (darmowa) oraz Lightworks Pro ($60, licencja edukacyjna $30).
A poniżej wyrwany z kontekstu samouczek, by zaprezentować ogólny wgląd na Lightworks.
httpv://www.youtube.com/watch?v=SK4ogYgnm4I
4 komentarze
-
Pingback: :: Czytelnia Ubuntu
Skąd wziąść Darmowy kodzik licencji do 11 ?
Przerosło ich zainteresowanie 🙂
Zasadniczo, kod aktywacyjny dostaje się na maila, którego podało się podczas rejestracji. Ludzie dostają ten kod ze sporym poślizgiem, albo po kilku wylogowaniach/zalogowaniach na swoje konto na stronie producenta.