Koniec Shipit

Z dniem 5 kwietnia zakończyła swoją działalność usługa Shipit, zajmujący się przyjmowaniem zgłoszeń i rozsyłaniem darmowych nośników CD z kolejnymi wersjami Ubuntu. Płytki nadal będą osiągalne, jednak dostęp do nich będą miały tylko LoCo Team’y, oraz klienci sklepu Canonical’a, gdzie będzie można rzeczone płyty zakupić.

Powodów skasowania Shipit Canonical podaje się kilka – przede wszystkim, w dobie coraz szybszego internetu każdy bez problemu może sobie obraz ISO pobrać i wypalić na wybranym nośniku – CD/USB, a dzięki temu Canonical może najzwyczajniej zaoszczędzić środki na produkcji i wysyłaniu płyt. Zamiast rozsyłać nośniki gdziekolwiek i komukolwiek bez gwarancji jakiekolwiek sensownego ich wykorzystania (bądźmy szczerzy, ilu z zamawiających płyty zamówiło je tylko dlatego, bo były za darmo?), płyty będą docierały bezpośrednio do LoCo Team’ów, które zajmą się ich dalszą dystrybucją (spotkania, imprezy, prelekcje, itp).

Rozwiązanie wydaje się sensowne, choć na pewno uderzy we wszelkiej maści kolekcjonerów i osoby bez dostępu do internetu (czy są jeszcze tacy?). Oczywiście mogą się pojawić plotki, że skoro Canonical tnie koszty to cienko przędzie finansowo – nic z tych rzeczy. Najzwyczajniej uskuteczniają mało znany i mało popularny w naszym kraju termin ‚optymalizacja wydatków i środków’.

0