Garść dynamitu

Być może nie obiło się to jeszcze szerokim echem w naszej lokalnej społeczności, ale postanowiłem przybliżyć szerszemu gronu odbiorców parę programów, które na co dzień trzymają się z boku głównego nurtu. Przez to mało kto o nich wie, jeszcze mniej osób ich używa, a duma twórców z dzieła nie jest niczym podsycana. A powód dla którego te aplikacje mają problemy z zagoszczeniem na ekranach wielu monitorów to fakt, iż w większości przypadków są udostępniane tylko w formie niestrawnych dla ogółu źródeł.

Dlatego poczyniłem mozolny trud, by zebrać je w jedno miejsce, przeobrazić w formę instalowalną w cywilizowany sposób, oraz na bieżąco upubliczniać poprawki i zmiany. W ten sposób narodziło się repozytorium Highly Explosive, w którym znajdują się eksperymentalne programy w większości przydatne fotografom.

Aby dodać repozytorium w swoim systemie, należy … je dodać. Za pomocą konsoli:

sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway

… lub w ulubionym menadżerze pakietów (dodać repozytorium):

deb http://ppa.launchpad.net/dhor/myway/ubuntu LUCID_LUB_MAVERICK main

Repozytorium zawiera paczki dla wydań 10.04 (Lucid) i 10.10 (Maverick). Obecnie znajdują się w nim:

* dcraw 9.06
dlraw 2.1.1
* exiv2 0.21
* graphicsmagick 1.3.12-Q16
gtkrawgallery 0.9.61
* lcms2 2.1
* lensfun 0.2.5
photivo 20110302hg
photoprint 0.4.2
rawtherapee 3.0-hg1-20110302

Paczki oznaczone ‚*’ spełniają rolę zależności dla niektórych z programów. W roli głównej natomiast występują dlRaw, GTKRawGallery, Photivo, PhotoPrint, Rawtherapee. Co to za programy?

Myślę, że RawTherapee nie trzeba przestawiać. Program do ogólnie pojętego zaawansowanego wywoływania plików RAW. W repozytorium wersja budowana o gałąź branch_3.0, podążającą z trudem w kierunku wersji finalnej 3.0.

PhotoPrint to program do drukowania zdjęć. Całkiem pożyteczna aplikacja, pozawala na ustawienie co i gdzie ma się drukować. Niby nic, a cieszy.

I teraz najciekawsze.

Program dlRaw to również wywoływaczka RAW’ów, jednak popełniona w koncepcji UFRaw. A w zasadzie, rozbudowanego UFRaw’a. Mamy zatem możliwość podglądu plików na dysku (miniatury), mnóstwo filtrów, pracę w RGB i LAB, możliwość zapisywania efektu pracy na dysku. Wszystkie operacje ma obrazach są wykonywane z precyzją 16 bitów (ImageMagick). UWAGA – ten program to najprawdziwszy dynamit w mojej kolekcji. Wysypuje się zdecydowanie za często, by wdrażać go na głównej linii produkcyjnej.

dlRaw
dlRaw w akcji

Photivo z kolei to rozbudowana wersja dlRaw’a, który jest rozbudowaną wersję UFRaw’a. Obydwa programy (dlRaw i Photivo) mają wspólne korzenie, lecz te korzenie rozrosły się w przeciwnym kierunku. Tak powstało Photivo, które nie posiada okna podglądu miniatur (zdjęcie wybiera się bezpośrednio), ale zdecydowanie dalej podążyło w kierunku liczby filtrów i machinacji jakie można przeprowadzić na obrazie. Dodatkowo program posiada wtyczkę do GIMP’a, dzięki czemu materiał można bardzo łatwo przesłać wprost do tego programu. Praca w RGB i LAB, 16 bitów (GraphicsMagick).
Photivo
Photivo - opcja na opcji

GTKRawGallery to program o odstraszającej nazwie, lecz zupełnie przyzwoitych możliwościach obróbki zdjęć (dcraw, ImageMagick, 16 bitów) i ich katalogowania. Głównie za sprawą katalogowania zdjęć program jest wart zainteresowania ze strony osób, które owo katalogowanie uskuteczniają w swoich zbiorach.
GTKRawGallery
GTKRawGallery - nie taki program straszny, jak wskazuje nazwa
 

0