Jak dobrać się do PPA

PPA (Personal Package Archive) to jeden z przykładów, jak pomocna może być społeczność linuksowa. Bez tych repozytoriów wielu z Was nadal używałoby niektórych programów w wersji dostarczanej przez oficjalne repozytoria danego wydania Ubuntu. Pół biedy, jeżeli kolejne zmiany w programie dotyczą błahostek, wtedy można ze spokojnym sumieniem używać wersji sprzed roku. Ale jeżeli zmienia się zasadnicza funkcjonalność – o, to wtedy lepiej być na bieżąco. Ale z racji tego, że Ubuntu nie jest wydaniem ciągłym, osoby np. z wersją 10.04 będą tkwiły w archiwalnych wersjach niektórych aplikacji.

I tak oto PPA wkraczają na scenę, bo właśnie tam w większości przypadków jakaś dobra dusza prowadzi archiwum paczek (i regularnych, i backportów) konkretnego programu dla konkretnego wydania Ubuntu. A jak wygodnie z PPA korzystać, to tylko za pomocą programu Y PPA Manager.

Menadżerów paczek i ‚ułatwiaczy’ życia popełniono wiele, lecz ten programik jest o tyle ciekawy, gdyż przybliża zwykłemu użytkownikowi możliwość przekopania bezdennych otchłani PPA i zarządzania repozytoriami bez konieczności tkwienia w prostackim terminalu*.

Nic odkrywczego w tym programie nie ma, a jednak łatwo i bezboleśnie możemy przeszukać PPA (wg. nazwy pakietów), podejrzeć co w którym repozytorium i w jakiej wersji się kryje (lub dowiedzieć się, że dla naszej wersji Ubuntu paczek nie ma), dodać PPA, usunąć, itp. Niewiele, ale użytecznie, bo za pomocą jednego okienka (które mogłoby mieć nieco lepiej dopracowany UI). Jedyny minus jest tak, że trzeba znać mniej więcej nazwę programu którego się szuka.

Program w wersji dla Ubuntu Lucid i Maverick instalujemy:

sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/y-ppa-manager
sudo apt-get update
sudo apt-get install y-ppa-manager

A następnie uruchamiamy -> Programy -> Narzędzia Systemowe.

* Fani terminala i tak wiedzą, że to ironia grubymi nićmi szyta
 

0