przystajnik

UbuntuOne Music Store nie dla koneserów

Jak każdy wie, kolejne wydanie Ubuntu 10.04 będzie posiadało zintegrowane kilka usług, za korzystanie z których potencjalny użytkownik będzie mógł przetracić nieco pieniążków. Jednym z takich rozwiązań będzie sklep muzyczny UbuntuOne Music Store (obsługiwany np. z poziomu Rhythmboksa), gdzie będzie można zaopatrzyć się w wybrane utwory audio.

W życiu każdego człowieka nadchodzi taki moment, że chcąc czy nie, musi podążać za trendami. Zwykle wiąże się to z tym, że to do czego się przyzwyczaił i od lat używał, po prostu znika z półek sklepowych. I tak trzeba było się przyzwyczaić do mleka w workach foliowych, wędliny dopełnianej wodą, komputerów PC, telefonów komórkowych, itp. Teraz nadchodzą czasy, kiedy nawet najbardziej zatwardziali przeciwnicy wytworów masowego konsumpcjonizmu, czują się na siłę wtłaczani w główne nurty. Bo gdy na zamówione płyty audio czekam (gdy zamówienie nie zostanie anulowane) się po cztery, sześć miesięcy, coraz częściej sprawdzam, czy materiał jest w ogóle gdziekolwiek dostępny. Nawet w wersji wirtualnej, czyli w sklepach z mp3. Często się zdarza, że jest dostępny, a tymczasem zwykłe CD zniknęło już z katalogu wydawcy (nie ma wznowień). To musi prowadzić do myśli ‚A może już czas na serwer muzyczny…’. Taki to już los miłośnika ‚starych’ nagrań.

Dlatego UbuntuOne Music Store ma przed sobą świetlaną przyszłość, szczególnie, że zostanie uruchomiony we współpracy z prężnym 7Digital. Potężna biblioteka muzyczna, mnóstwo zespołów i płyt o których świat już niemal zapomniał – mogłoby się wydawać, raj dla koneserów. Jednak, utwory będą dostępne tylko w wysokiej jakość kompresji MP3, na razie nie będzie wersji Ogg Vorbis i FLAC. Wiadomym jest, że posiadając porządny serwer muzyczny, nikt go nie będzie karmił empetrójkami – do celów kolekcjonerskich można rozważać tylko format FLAC.

Więcej pytań i odpowiedzi nt. nadchodzącego UbuntuOne Music Store można znaleźć w tym anglojęzycznym wywiadzie.

Post navigation

4 comments for “UbuntuOne Music Store nie dla koneserów

 1. 27 lutego, 2010 at 11:37

  Skoro to „linuksiarski” sklep, to jak może być bez Ogg? No nie wyobrażam sobie. MP3 to przecież zresztą technologia wyjątkowo przestarzała, nawet jeśli pominiemy względy ideolo-patento. Nie jestem takim koneserem, żeby słuchać z FLAC, ale brak tego formatu też uważam za głupotę. Powinien być, choćby nawet za nieco wyższą opłatą.

 2. nsq
  27 lutego, 2010 at 12:26

  Tu nie chodzi o słuchanie z FLAC, bo to pozostawmy złotouchym, ale o możliwość dowolnej konwersji oryginału do formatu i jakości jakiej akurat potrzebujemy. FLAC+CUE to idealny format do archiwizacji, problem w tym że odbiera to koncernom możliwość sprzedawania tego samego towaru po raz kolejny (np. w przypadku wprowadzenia nowego modnego kodeka, czy nośnika), więc pewnie taka oferta nieprędko pojawi się masowo.

 3. 27 lutego, 2010 at 13:54

  @jurgi

  Powiedz to większości producentów przenośnych ‚grajków’. Praktycznie mało który potrafi odtworzyć Ogg.

  @nsq
  To prawda – mają materiał wyjściowy o jakości 100%, można sobie dowolnie dobierać na potrzeby jakiego źródła go sobie przerobimy. Lecz z drugiej strony sporo sklepów sprzedaje jednak FLAC’e. A te nie są jakimś wymysłem audiofilskim, tylko jakością odpowiadają wymaganiom klientów, którzy nie słuchają muzyki na dousznych słuchawkach empegrajków, lub głośniczkach przy pececie.

  Mp3 to takie przetarte dżinsy. Niby są modne, ale niektórzy wolą kupić jednolite spodnie i bez dziur/frędzli i samodzielnie sobie je docierać.

 4. bob_er
  27 lutego, 2010 at 22:22

  @salvadhor: zainteresowalbys sie shakira czy inna madonna, to chlopie – nie mialbys zadnych problemow z kupnem muzyki – na pierwszym lepszym targowisku kupujesz na kilogramy. wydziwiasz to masz :P.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »