Nie masz tego silnika GTK+

Ten motyw nie wygląda tak jak zamierzono, ponieważ wymagany mechanizm motywów GTK+ „” nie jest zainstalowany

Znacie ten błąd? Pewnie znacie. Przy instalowaniu różnych tematów z gnome-look.org, może się zdarzyć, że po ich włączeniu pojawi się gustowna ramka z powyższą treścią (w oknie wyboru motywu). To niewątpliwy postęp, bo w poprzednich wersjach Gnome (i Ubuntu do wersji 8.10), motyw GTK+ nie działał i nikt nie wiedział dlaczego. A tu wyraźnie stoi, że brakuje nam silnika GTK+ „”.

A otóż to. GTK+ „”. O ile w cudzysłowie nie pojawi się konkretna nazwa, o tyle ten błąd może wynikać z pustej definicji engine „” w pliku gtkrc motywu (jeżeli jednak w cudzysłowie jest jakaś nazwa, to taką paczkę gtk2-engines-nazwa(-+) trzeba zainstalować). Jeżeli cierpi na tym Wasze poczucie estetyki (a moje cierpi), rozwiązanie jest jedno. Potrzebna jednak jako taka znajomość konsoli (bo tak szybciej).

Przechodzimy do katalogu z motywem (w zależności gdzie go zainstalowaliśmy – ~/.themes/nazwa_motywu/gtk-2.0 lub /usr/share/themes/nazwa_motywu/gtk-2.0). Przeszukujemy ten katalog pod kątem występowania engine „”:

sudo grep "engine \"\"" *

Otwieramy plik w którym występuje powyższa pusta definicja (w 99.9% jest to plik gtkrc w owym katalogu, edytujemy go za pomocą sudo gedit gtkrc), i w puste „” wstawiamy nazwę wykorzystywanego w motywie engine’u (sprawdzamy inne deklaracje engine „nazwa” które są stosowane w tym pliku). Zapisujemy, błąd w ramce znika i wszyscy się cieszą.

Świat został ponownie uratowany.

0

5 komentarzy

  1. „(jeżeli jednak w cudzysłowie jest jakaś nazwa, to taką paczkę gtk2-engines-nazwa(-+) trzeba zainstalować).”

    A jak to zainstalować?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.