przystajnik

AAC+ i Audacious

Jeżeli ktoś postawił krzyżyk na wyforkowanego z XMMS’a Audacious’a, to może go przekonam do zmiany zapatrywania na ten program ( o ile korzysta z Gnome/XFCE lub podobnych – czyli lubiących GTK2 ).
Głównym argumentem przetargowym jest pojawienie się w wersji 1.3.X ( u mnie 1.3.1 ) obsługi strumieni AAC+. ‚Co z tego’, wzruszą ramionami niektórzy. Gstreamer ( i korzystający z Gstreamera Exaile ) i np. Xine też to potrafią.

Ale lubię programy małe, zwinne, sprytne. Koncepcja molochów multimedialnych mnie nie rajcuje ( vide Amarok, Exaile i pochodne ). Audacious zabiera mi z pamięci komputera około 25 – 35 MB i na to jestem w stanie przystać, jako wieczny orędownik optymalnego wykorzystania zasobów.

A o co chodzi z tym nieszczęsnym AAC+ ? Strumienie chodzące na 40 – 60 kbps z jakością lepszą lub porównywalną niż te same strumienie w MP3 z bitrate’em 128 kbps. Kolejna oszczędność – łącza tym razem 🙂

Oprócz tego, program oferuje sporo wtyczek odtwarzających większość formatów ( jednak, nie tyle, ile mój ulubiony, archaiczny XMMS ). Obsługa skórek, playlist, equalizera, wizualizacje i inne gadżety, które się nie narzucają, a czasem pocieszą oko i są w zupełni akceptowalne i nie przytłaczają głównej koncepcji programu – odtwarzania muzyki.

Skąd i jak instalować tegoż Audaciousa ? JAK NIE CZUJESZ SIĘ NA SIŁACH, NIE KOMBINUJ !

W Debianie skorzystałem z repozytorium VDLinux ( na własną odpowiedzialność ). Dodałem do /etc/apt/source.list :

# audacious
deb http://vdlinux.sourceforge.jp/ experimental audacious audacious-plugins audacious-plugins-ugly mcs libprojectm
# eksperymentalki debianowskie
deb http://ftp.fi.debian.org/debian/ experimental main contrib

Z instalacją wiąże się aktualizacja niektórych bibliotek z głównych repozytoriów Debiana do wersji ‚experimental’ – głównie chodzi o libcairo2, libpango1.0-0, libjack0.100.0-0, libkrb53 ( wymuszamy jakby co przez apt-get -t experimental install nazwa_paczki ). Instalujemy libaudacious5, audacious, audacious-plugins-extra, audacious-plugins-ugly, audacious-plugins.

W Ubuntu można skorzystać z paczek przygotowanych dla Edgy Eft’a : http://mail.atheme.org/~soho/
Ściągamy, instalujemy, uzupełniamy zależności. Może ktoś złoży lepsze paczki ? *wink*
 

Translate »