przystajnik

Flash 9

I tak oto społeczność linuksowa doczekała się nowego wydania odtwarzarki animacji flash’owych. Numer wersji 9-ć, oznacza, że pominięty został etap wersji 8-mej ( skok wersji z 7 do 9 za jednym zamachem ). Co prawda, to wciąż wersja Beta, ale po paru dniach używania, muszę stwierdzić, że zachowuje się przyzwoicie.
Wielkim miłośnikiem Flash’a nie jestem ( i nie chodzi o Flasha, którego co niektórzy znają z imienia i nazwiska ), generalnie z powodów wydajnościowych – strony obarczone tymi animacjami potrafią przystopować taką prężną maszynkę jak mój Athlon XP 2200+.
Wyłączyć całkiem obsługi tych animacji też nie chciałem, bo niekiedy kluczowe informacje na stronie pojawiają się w tym oto formacie. Że nie wspomnę o codziennej wymianie linków z filmikami upchanymi na YouTube.
Tak zatem z powodów cywilizacyjnych jestem skazany na tego Flash’a.

Do przejścia z wersji siódmej do dziewiątej nie zmusiła mnie dzika pogoń za posiadaniem najnowszego softu na komputerze – po prostu, w 9-tce odczuwa się wyraźny skok wydajności odtwarzania animacji – wszystko obywa się sprawniej niż w poprzedniej edycji player’ka.

Dla braci mniejszych skrócony kurs umieszczenia nowej wersji w systemie ( zadziała w Debianie i Ubuntu, poza jakimiś wyjątkowymi wyjątkami ) ( debianowcy nie muszą kombinować z sudo – wystarczy zalogować się jak normalny root 🙂 ) :

– Ściągamy nową wersję flashplayer’a 9
– Rozpakowujemy w konsoli poleceniem tar xvfz FP9_plugin*.tar.gz ( oczywiście jeżeli się wie, gdzie się ściągnęło archiwum z plugin’em )
– Usuwamy ew. dowiązania i inne takie z miejsca gdzie są pluginy sudo rm /usr/lib/mozilla/plugins/libflash*.*
– Kopiujemy nowy plugin do katalogu z wtyczkami sudo cp flash-player-plugin-9.0.21.55/libflashplayer.so /usr/lib/mozilla/plugins/
– Restartujemy przeglądarkę ( wyłączamy włączamy )
 

Post navigation

12 comments for “Flash 9

 1. madman
  21 października, 2006 at 19:00

  A co najwazniejsze, nowy plugin wysyla dzwiek przez system ALSA, poprawiono tez synchronizacje dzwieku z obrazem (o ile wczesniej mozna bylo nazwac to w ogole synchronizacja;)

 2. RA
  21 października, 2006 at 19:07

  E tylko dla 32bit 🙁

 3. 21 października, 2006 at 20:32

  @RA
  U mnie bez zarzutu działa na 64-bitowym Ubuntu. Tyle że używam Opery 32-bitowej zainstalowanej z opcją –force-architecture (bo 64-bitowej Opery nie ma, nie mówiąc o Flashu).

 4. 21 października, 2006 at 21:00
 5. 21 października, 2006 at 22:07

  Nie używam *buntu, ale 2 wady zauważyłem we wtyczce:
  nie działa w Operze wcale, mimo zmiany nawet uprawnień oraz chyba nie używa GTK…

 6. 22 października, 2006 at 9:00

  @liviopl
  Z tą Operą różnie bywa. Na niektórych stronach rzeczywiście jest kłopot (część flashy się ładuje, inne nie), ale są też takie stronki, które śmigają z nowym pluginem, a wcześniej pojawiał się monit o zainstalowanie nowego flasha…

 7. 23 października, 2006 at 16:30

  Chciałbym nieśmiało zauważyć, że w Ubuntu plugin znajduje się w katalogu /usr/lib/flashplugin-nonfree i tam należy skopiować nowy aby wszystko działało poprawnie. W przeciwnym razie będą kłopociki 😛
  Howgh!

 8. 23 października, 2006 at 16:49

  @sylwester
  To prawda, ale w katalogu /usr/lib/mozilla/plugins są umieszczane linki do tego lub innego playera Flash – mój sposób instalacji, pomimo ‚szorstkości’ gwarantuje, że nie pogubimy się z tymi wszystkimi playerami. Umieszczamy jeden i tylko jeden, w miejscu w którym jesteśmy na 100% pewni, że Firefox ( i inne ) na pewno zaglądną w poszukiwaniu plugin’u 🙂

  Poza tym, jeżeli ktoś zdecyduje się na usunięcie flashplayer-nonfree to ten katalog ( /usr/lib/flashplayer-nonfree ) zniknie mu wraz ze skopiowanym przez nas pluginem. A /usr/lib/mozilla/plugins nie zniknie 🙂

 9. 24 października, 2006 at 4:31

  Sprawa jest już bezprzedmiotowa. Jeśli ktoś korzysta z forumowych repozytoriów (a dokładnie z repo „seveas”) zaktualizuje mu się samo.

 10. 24 października, 2006 at 5:52

  A ci co nie mają seveas’a dodanego, to niech dodają i korzystają :
  http://seveas.theplayboymansion.net/seveas/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Translate »