Ubuntu 16.04 LTS oficjalnie
Wraz z pięknym dniem 21 kwietnia rozpoczął się kolejny etap w świecie linuksowych dystrybucji. Zgodnie z zapowiedziami na serwerach pojawiły się obrazy instalacyjnej najnowszej wersji Ubuntu 16.04 Xenial Xerus o przedłużonym okresie wsparcia. To nie lada gratka nie tylko dla użytkowników ale i dla twórców dystrybucji pobocznych. Choć nie wszyscy ochoczo ruszą do aktualizowania lub instalowania tego wydania, to będzie ono obecne z nami przez następne 5 lat. Obserwując zmiany jakie zaszły trudno nazwać je przełomem, ale z drugiej strony 16.04 stabilizuje i ugruntowuje pozycję Ubuntu wśród użytkowników niekoniecznie żądnych rewolucji i przewrotów.
W 16.04 nie zobaczymy wyczekiwanego przez wielu Unity 8, serwera Mir i innych nowych technologii którymi wszem i wobec chwali się Canonical. Nawet odświeżone Unity 7 nie zaskoczy nas zbytnio. Z drugiej jednak strony debiutuje system paczek snap, system plików ZFS, wersja dla s390x (IBM z Systems oraz LinuxONE). W systemie domyślnie znajduje się kernel 4.4.0, Python 3, Apt 1.2, Golang 1.6 i sporo innych nowości. Dużo się dokonało w wersji serwerowej, dzięki której Canonical chce zaistnieć w chmurach i innych poważniejszych zastosowaniach.
Ubuntu 16.04 ogólnie
- komponenty GNOME zaktualizowane do wersji 3.18, GLib do 2.48 (wymagany przez GNOME 3.20)
- GNOME Software zastąpiło Ubuntu Software Center.
- wszystkie główne programy systemowe przygotowano do współpracy z WebKit 2
- GNOME Calendar domyślnie w zestawie
- Empathy oraz Brasero usunięte z domyślnego zestawu programów
- Chromium zaktualizowane do wersji 48
- Firefox w wersji 45
- Wyszukiwanie online domyślnie wyłączone
- Ekran logowania z lepszą obsługą HiDPI
- Więcej wersji językowych
Unity & Compiz
- Lepsza integracja Launchera z menadżerem plików i urządzeniami
- Opcja formatowania urządzeń wymiennych
- Poprawione wsparcie dla programów korzystających z ulepszonej belki okna (GTK3)
- Udoskonalenia w przełączaniu pulpitów i rozmieszczaniu okien
- Super+Ctrl+W rozmieści okna
- Opcja w Centrum Sterowania „zawsze pokazuj menu”
- Sprawniejsze przechwytywanie klawiszy
- Nowe paski przesuwania
- Ułatwiono obsługę tematów graficznych dla Dasha
- Wsparcie skalowania kursora w HiDPI
- Launcher pokaże ikonę podczas uruchamiania programu
- Launcher może być przeniesiony na dół ekranu
Jak widzimy, zestaw zmian nie jest porywający a na pierwszy plan wysuwa się możliwość przeniesienia Launchera na doł ekranu i poręczne formatowanie pendrive’ów. Nowe Ubuntu Software w miejsce starego Ubuntu Software Center to krok naprzód, niemniej ceną za szybkość działania jest niska funkcjonalność. Z informacji wyświetlanych nieco chaotycznie na ekranie nie dowiemy się o wersji programu, zrzuty ekranu są stare albo nie ma ich wcale, itp. Aby dostosować większość funkcji Unity do swoich potrzeb nieodzowne może okazać się zainstalowanie Unity Tweak Tool (dostępne w oficjalnych repozytoriach). Jeżeli komuś jest wyjątkowo nie po drodze ze środowiskiem Unity, to na szczęście mamy dostępną całą paletę odmian Ubuntu.
Ubuntu 16.04 LTS z pewnością zostanie doszlifowane w przeciągu nadchodzących tygodni. Niemniej obecnie system ten z pewnością nie będzie sprawiał większych problemów podczas użytkowania.