Dwie aktualizacje XnViewMP 0.67
XnViewMP w ostatnich dniach w przeciągu parunastu godzin doczekał się dwóch aktualizacji, do wersji 0.66 i zaraz potem do 0.67. Jak można mniemać, było to wynikiem natychmiastowej poprawki niedomówień odkrytych w funkcjonowaniu programu, ale i tak na potrzeby wdrażania w systemie nowej wersji XnViewMP zaleca się wykonanie kopii zapasowej jego bazy plików. Stosunkowo i złudnie wolny rozwój tej świetnej przeglądarki grafiki rekompensowany jest ilością zmian i poprawek, jakie otrzymujemy z każdym nowym wydaniem. Nowe wersje rodzą się nie za często, ale są obfite w nowe funkcje i nie inaczej jest z 0.67, które siłą rzeczy przejmuje changelog z wcześniejszego o parę godzin 0.66.
Jeżeli ktoś napracował się, by skatalogować swoje zbiory w XnViewMP, przed zainstalowaniem i uruchomieniem wersji 0.67 proszony jest o wykonanie kopii swojej bazy dany – znajdzie ją w katalogu ~/.xnviewmp/XnView.db – o ile nie zmieniał położenie tego pliku (ustawienia, dowiązania, itp.). Po uruchomieniu 0.67 sprawdzamy, czy nasza baza plików jest taka, jak wcześniej i jeżeli wszystko jest w porządku, cieszymy się nowymi możliwościami tego oprogramowania. Pełna lista zmian i poprawek znajduje się do samodzielnego przeanalizowania pod tym adresem. Z tej długiej listy, na której zdecydowanie przodują poprawki, warto zwrócić uwagę na nowe możliwości XnViewMP:
- zapamiętywanie ostatnio użytego formatu w ‘Zapisz jako’
- ustawienia temperatury barw podczas edycji
- przebudowane i usprawnione okno dialogowe zmiany nazw
- obsługa drag&drop w panelu plików i oknie z miniaturami
- miniatury dla formatu InDesign
- możliwy RegExp podczas zmiany nazw w obróbce wsadowej
- określanie miejsca położenia bazy danych z katalogiem zdjęć i miniatur
- tworzenie skrótów tekstowych do wykorzystania w wyszukiwaniu
- a do tego wszystkie całe mnóstwo poprawionych błędów
Lista nie za długa, nie za krótka, a z pewnością podnosząca walory użytkowe XnViewMP na kolejny poziom miodności. Bo z programem pracuje się bardzo przyjemnie, szybko i wydajnie. Kto zdecyduje się skatalogować swoje zasoby zdjęciowe dzięki tej przeglądarce, będzie miał możliwość szybkiego przeszukiwania bazy, zaawansowanej obsługi kategorii i znaczników, przenoszenia, otwierania plików RAW w zewnętrznym edytorze, jak też szybką obróbkę samym XnViewMP. Co ciekawe, w opcjach możemy ustalić jakość dekodowania pliku RAW na potrzeby szybkiej edycji (Ustawienia -> Widok -> Format RAW). Zresztą, zalet tej obecnie najbardziej rozbudowanej przeglądarki grafiki dla Linuksa nie trzeba wymieniać – każdy kto miał styczność z programem jedyne do czego może się przyczepić, to niestety zamknięte źródła programu. Ale to nie stanowi większej przeszkody, bowiem użytkownicy Ubuntu 14.04 i Minta 17 (oraz pochodnych), znajdą program w PPA Highly Explosive:
sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install xnview
Arch i Manjaro stosowną paczkę posiadają w repozytorium AUR:
yaourt -S xnview