Na potęgę zakurzonego GPU
Niemała część ludzkości wykorzystuje kartę graficzną swojego komputera do niezobowiązującego wyświetlania tapety pulpitu i ikon, czy też witryn WWW. Powyższe czynności dla współczesnych kart nie są żadnym wyzwaniem (może poza WebGL) i często nie wiemy nawet, jaką potężną mocą dysponuje tkwiący w trzewiach obudowy naszego PC nasz niepozorny chipset GPU. Jeżeli ktoś nie gra w gry, to o docenienie tego kawałka elektroniki jeszcze trudniej. Ale nic straconego – godną namiastką wyciskania siódmych potów z naszych kart graficznych są testy obciążeniowe, a te wykonamy przez większego trudu przy pomocy GpuTest 0.6.0. Przy okazji, obejrzymy ciekawe efekty graficzne.
Oprócz zaspokojenia ciekawości odnośnie możliwości naszej karty graficznej, te testy mogą posłużyć zdiagnozowaniu ew. problemów z układem (np. przegrzewanie, uszkodzenia pamięci),jak również zobrazują jakość używanych przez nas sterowników graficznych. Do dyspozycji mamy proste jak i bardzo zaawansowane algorytmy, które potrafią być wymagające. GputTest to również doskonała okazja do porównania wydajności systemów operacyjnych, gdyż występuje w wersji dla Linuksa, Windowsa i OS X.
Aby nacieszyć się magią FPSów, wytężonej pracy GPU, szumu wiatraków pod obciążeniem, najpierw musimy pobrać rzeczone benchmarki ze strony projektu, w wersji pod nasz system operacyjny. Po rozpakowaniu do jakiejś podręcznej lokalizacji (np. ~/Programy), udajemy się do utworzonego folderu i możemy przystąpić do radosnego testowania. Na potrzeby Linuksa zostało stworzone cokolwiek siermiężne, ale spełniające swoje potrzeby GUI, z poziomu którego uruchomimy wymagane testy w wymaganej rozdzielczości, lub przejdziemy do dokładniejszego opisu danego algorytmu. GUI wykonane zostało przy pomocy tk a jego surowe oblicze ujrzymy po dwukliku na gputest_gui.py. Jeżeli z jakichś powodów (np. Python 3.3 w systemie, brak paczek wspomnianych poniżej) po dwukliku na tym pliku nic się nie dzieje, należy otworzyć go do edycji (prawym przyciskiem, ‘Otwórz z Gedit’) i poprawić linijkę:
import Tkinter as tk
… na…
import tkinter as tk
Będziemy też oczywiście potrzebowali pakietu python-tk (dla Ubuntu/Mint) lub python-pmw (dla Manjaro/Arch).
Test trwa określoną ilość czasu, aktualne parametry FPS są widoczne na belce okna, a po zakończeniu testu otrzymamy zbiorcze okienko z przeróżnymi informacjami. A nasz GPU będzie mruczał z zadowolenia, że w końcu ma co robić.