Jak Ubuntu 13.10 to tylko z PPA Highly Explosive
Program może nie do końca związany z fotografią, ale jeśli ktoś ma zacięcie, za jego pomocą stworzy wymyślne fonty którymi podpisze zdjęcie.
Doskonałe narzędzie do masowej konwersji z przeróżnych formatów graficznych do jeszcze przeróżniejszych, jak też zmiany wymiarów i ułożenia zdjęcia (obroty).
Dcraw 9.19
Narzędzie tekstowe – baza dla wielu innych aplikacji dekodujących pliki RAW z aparatu fotograficznego. Podobnież niektórzy nadal przedkładają wywoływanie RAW’ów z linii poleceń nad graficznymi świecidełkami.
Świetny program pozwalający na niemal dowolne machinacji kolorystycznych (i nie tylko) na zdjęciu. Praca na warstwach, głębia 32 bity na kolor, przestrzeń barwna LAB/RGB/HSV/HSL/LCH/CMY/CMYK.
Program do analizy różnicy pomiędzy tymi samymi zdjęciami wywołanymi różnymi metodami.
Proste narzędzie do masowej zmiany rozmiarów zdjęć, nakładania znaków wodnych, itp.
Bogaty w opcje program do zdalnego sterowanie pracą aparatu fotograficznego (tethering).
Prosty, lecz rozbudowany edytor graficzny. Mnóstwo ciekawych filtrów, HDR, panorama, edycja lokalna i całe mnóstwo narzędzi do mocno zaawansowanej ingerencji w obraz i kolory. Obsługuje też pliki RAW (dcraw).
Wtyczka dla programu GIMP. Zestaw filtrów upraszczających pracę z kolorystyką zdjęcia, wygładzaniem skóry, itp.
Próbnik kolorów. Brzmi banalnie, ale jakie wykonanie.
gThumb 3.2.3
Program którego chyba nie trzeba przedstawiać użytkownikom środowiska GNOME. Przeglądarka plików graficznych.
Proste, ale skuteczne narzędzie do sekwencyjnego wywoływania migawki aparatu.
Program napisany w Pythonie, pomocny w zarządzaniu zdjęciami (także format RAW) oraz w ich podstawowej obróbce (przy okazji jedna z sensowniejszych nakładek na Dcraw i GraphicsMagick).
Zaawansowane narzędzie do wykonywania zrzutów ekranu lub fragmentów, opisywania ich, obróbki, itp.
Jeden z niewielu graficznych programów dla Linuksa wspomagający użycie techniki HDR. Kilka algorytmów, podgląd, mnóstwo opcji, wykorzystanie narzędzi Hugina do prostowania kadrów (gdy nakładamy kilka ujęć tej samej sceny).
Gratka dla miłośników astrofotografii. Prosty sposób na nakładanie zdjęć – podstawowy sposób na uzyskiwanie kosmicznych zdjęć.
Autorski program będący graficzną nakładką na Hugin Tools, a konkretnie Enfuse i Align_image_stack. Ułatwia łączenie kadrów o różnym naświetlenie w jeden (piękny) HDR. Może być pomocny przy zdjęciach macro i łączeniu głębi ostrość.
Mój ulubiony program. Photivo odczytuje pliki RAW (i nie tylko) i wyciska z nich praktycznie ostatnie soki za pomocą swoich wyśrubowanych 32 bitowych filtrów graficznych. Mnogość opcji i przełączników zapewnia dobrą zabawę na wiele zimowych wieczorów. W związku z przeskokiem technologicznym na najnowsze wersje QT, jakiego dokonali developerzy, program powoli znika w wersji dla Ubuntu 10.04 (w repozytorium będzie trzymana starsza wersja).
Narzędzie do zarządzania albumami i kolekcjami zdjęć.
Wyśmienity program do wywoływania i obróbki zdjęć w formacie RAW. Doskonała kontrola światła/cieni, mapowanie kolorów, kontrast lokalny, krzywe, odszumianie i długo by wymieniać. Absolutnie wart przetestowania.
Kolejny przedstawiciel programów do masowej zmiany formatu zdjęcia, wymiarów, nakładania znaków wodnych, itp. Tym razem także z obsługą formatu RAW (dcraw).
Kapitalny program do tworzenia filmików w technice Slow Motion – zarówno ze zdjęć, jak i innych materiałów wideo. Co go wyróżnia na tle innych, to płynne przejścia pomiędzy kolejnymi kadrami (zamiast skokowej zmiany).
Mały sprytny programik do zwiększania rozdzielczość zdjęć.
Ciekawy sposób na automatyczne bądź nie usuwanie skaz i kurzu ze zdjęć (w tym np. zeskanowanych kliszy).
Kolejny niewielki, ale efektowny program. Tym razem do odbarwiania zdjęć (i pozostawiania wyselekcjonowanych kolorów).
Nieco przygasła legenda, jeden z pierwszych programów umożliwiających wywoływanie formatu RAW na Linuksie.
Światła i cienie – tym razem w trikowej formie kontrolowania punktowego lokalnego kontrastu na zdjęciu, w połączeniu ze śledzeniem krawędzi.
Upychanie spakowanych plików JPG – bez straty jakości.
Doskonała przeglądarka plików graficznych. Wyświetla niemal wszystko (w tym pliki RAW), umożliwia konwersję na niemal dowolny format, posiada zestaw wbudowanych filtrów, efektów, narzędzi do korekcji zdjęć. Wspomaga segregowanie zdjęć (oceny), zarządzanie albumami (kategorie, tagi). Program posiada niestety zamknięty kod.
Wszystkie podane programy w momencie wydania nowej wersji zapewne znajdą się w tym PPA w przeciągu paru dni (godzin?). A samo PPA znajduje się pod adresem https://launchpad.net/~dhor/+archive/myway (ppa:dhor/myway).
Skrócony przepis na dodanie do systemu:
sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
Na dzień dzisiejszy (20.10.2013) repozytorium zawiera pakiety dla Ubuntu 12.04/12.10/13.04/13.10 (oraz Mint 13/14/15/16 i pochodnych). Do momentu wydania następnego LTS’a – czyli 14.04.