Kolekcjonowanie zdjęć w ramach GTKRawGallery 0.9.9
Pomimo potężnych możliwości Darktable czy Rawtherapee, mam słabość do teoretycznie prostego GKTRawGallery. Może jest to spowodowane tym, że na chwilę obecną to jedyne (?) graficzne narzędzie umożliwiające zgrabne wykorzystanie potencjału doskonałych, ale tekstowych w użyciu dcraw i ImageMagick. Dodatkowo, użycie ImageMagick skompilowanego z 16bitową precyzją obróbki obrazu umożliwia utrzymanie wyższych standardów jakościowych naszych prac. Ale GTKRawGallery to nie tylko obróbka zdjęć, ale i ich zarządzanie. W tym tworzenie albumów, nadawanie zdjęciom tagów, edycja i zapisywanie metadanych oraz publikacja do najpopularniejszych serwisów hostujących zdjęcia (Flickr, Facebook, Dropbox, Picasa). Jeżeli dołożymy do tego nagrywanie na CD/DVD wybranych kolekcji, wysyłanie obrazów przy użyciu poczty email, slideshow, kolejkowanie plików do wywołania, obsługę zewnętrznego edytora, to jawi się nam obraz niemal kompletnego narzędzia, które pozwala skupić się na porządkowaniu archiwów, z opcją nienachalnej obróbki obrazu.
W wersji 0.9.9 debiutują takie zmiany i poprawki jak:
Lista zmian nie za długa, nie za krótka, taka akurat. Jak to się sprawdza w praktyce? Poza wypadkową współpracą z Picasa Web Album i wysyłaniem miniatur do GIMPa – bardzo przyjemnie. Jak wspomniałem, dla wielu osób argumentem kluczowym może być obsługa i tworzenie kolekcji zdjęć. W tym przypadku mamy do dyspozycji trzy zachowania. Tworzenie albumów (pod konkretną nazwą), gdzie zdjęcie przypisane do albumu zostanie skopiowane do wskazanego w opcjach położenia. Przypisywanie zdjęciom tagów (etykiet), które zostaną zapisane w wewnętrznej bazie GTKRawGallery, lub po zaznaczeniu opcji w ustawieniach – w metadanych zdjęcia. Oraz kompletna edycja metadanych zdjęcia, z wykorzystaniem gotowców i innych.
Tworzenie i układanie kolekcji to jedno, ale nadal obróbka zdjęcia to podstawa zachowań w wielu przypadkach. W trybie edycji GTKRawGallery oferuje pełen dostęp do opcji i możliwości dcraw, który odpowiada za przetworzenie surowego obrazu RAW (jeżeli w takim formacie robimy zdjęcia). Oprócz tego, mamy do dyspozycji pełną paletę efektów poprawiających kolory, krzywe (dla każdego z kanałów z osobna), wyostrzanie, odszumianie, kadrowanie, obracanie i tak dalej. Specyfiką obróbki w GTKRawGallery jest nakładanie kolejnych efektów jeden po drugim, tak, ze chcąc usunąć zbędny etap obróbki musimy najzwyczajniej się do niego cofnąć, porzucając też następujące po nim efekty. Można się do tego przyzwyczaić, a na pewno pomocne jest zapisywanie historii obróbki zdjęcia jako gotowca do późniejszego szybkiego nałożenia na kolejne zdjęcie (jak też zaaplikowaniu w obróbce wsadowej). Przydatny jest też trick z prawym przyciskiem myszy – podczas nakładania jakiegoś efektu na zdjęcie, klikając na nim prawym przyciskiem otrzymamy widok oryginału – co pozwala łatwo ustalić wpływ zmienianych przez nas parametrów.
GKTRawGallery brakuje polskiego tłumaczenia, szwankuje opcja wysyłania zdjęć do Picasa Web Album, również wysyłanie obrazu do GIMPa ma swoje fanaberie (przynajmniej wysyłanie do wersji 2.8.6). Niemniej jednak, jeżeli komuś powyższe braki nie przeszkadzają, to program jest wart polecenia każdemu, kto nie uważa doktoryzowania się w obróbce zdjęcia za cel sam w sobie. Narzędzia i sposób edycji docenią też osoby wykonujące zdjęcia od razu w formacie jpg/tiff. Dla użytkowników zaawansowanych będzie to jednak za mało.
Program w wersji dla Ubuntu 12.04/12.10/13.04, Mint 13/14/15 i pochodnych jest dostępny w moim repozytorium Highly Explosive:
sudo apt-add-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install gtkrawgallery