Metapixel i techniki specjalne w trybie tekstowym
Wszystko co potrafi program Metapixel to stworzyć mozaikę ze zdjęć. Czyli posiadają sporą kolekcję obrazów możemy wykorzystać je jako ‘piksele’ innego, pełnowymiarowego zdjęcia.
Użycie programu nie jest skomplikowane, lecz wymaga znajomości podstawowych parametrów które określą co, z czego i jak ma zostać złożone. Potrzebujemy zatem samego programu Metapixel (znajduje się po prostu w repozytoriach), spore zbioru zdjęć, które będą stanowiły kostki mozaiki, oraz samego obrazu którego każdy piksel ma przybrać formę innego zdjęcia.
Zatem, na dobry początek instalujemy program:
sudo apt-get install metapixel
Kolejny etap, to przygotowanie na użytek programu kostek mozaiki, czyli odpowiednie przetworzenie naszego zbioru – w tym celu wydajemy w konsoli polecenie:
metapixel-prepare -r Obrazy/nasz_zbior/ mozaika/ --width=32 --height=32
… gdzie:
Mając tak spreparowany zestaw puzzli, możemy spróbować coś z nich ułożyć:
metapixel --metapixel Obrazy/nasz_widoczek.jpg mozaika.png --library mozaika/ --scale=30 --distance=5
… gdzie:
I według takiego prostego przepisu, na skróty, możemy generować ciekawie wyglądające mozaiki. Jednakże, dociekliwi powinni spróbować też innych ustawień:
metapixel --help
Można dociekać dlaczego tworzenie takiej mozaiki przebiega w trybie tekstowym i nikt nie pokusił się o bardziej rozbudowany program do tego zadania. U podwalin tych dociekań powinien leżeć jednak fakt, że ta technika została opatentowana i jako taka stanowi czyjąś własność.