GIMP 2.10.12 – trochę tego i tamtego
Od poprzedniego wydania edytora graficznego GIMP 2.10.10 minęły już dwa miesiące. Tak, miesiące, nie lata. Ciężko się przyzwyczaić do obecnego tempa rozwoju tego programu, nieprawdaż? Opowieść o nowej wersji to nie tylko historia setek usuniętych usterek, ale i kilku rozwinięć funkcjonalnych. Docenią je osoby, które GIMP 2.10.12 zachęci do artystycznych wynurzeń.
Błędów niweczących wolę artysty nikt nie lubi. Dlatego prace nad wiodącym edytorem graficznym spod sztandaru Open Source skupiają się w dużej mierze na usuwaniu tychże (błędów). Tym razem rozprawiono się z kilkoma rozpoznanymi przypadkami niezapowiedzianych awarii programu. Usunięto kilka niedomówień w obsłudze profili barw oraz niepożądaną i samoczynną zamianę koloru pierwszoplanowego i tła. Naprawiono też rysowanie symetryczne, unikając „kadrowania” śladu pędzla w niektórych okolicznościach. Przez przeoczenie obrazy były eksportowane z liniowym profilem sRGB („wyprane” kolory w innych programach), co też zostało uwzględnione w tej wersji i używane są profile zdefiniowane przez obraz lub użytkownika.
Ale błędy błędami, a większość osób z niecierpliwością czeka na garść nowinek bardziej uchwytnych i namacalnych. Proszę bardzo – GIMP 2.10.12 oferuje następujące atrakcje:
- Zmiany w Krzywych
Doczekaliśmy się dwóch rodzajów punktów na krzywych. Dotychczasowe z płynną zmianą wartości okolicznych podczas przeciągania punktu, oraz „zgrubne” bez modyfikacji krzywej w celu złagodzenia przejścia wartości. Różnią się one też wyglądem – okrągłe i diament. Wybieranie punktu dwukrotnym kliknięciem nie spowoduje jego przypadkowego przesunięcia. Dodawanie i przesuwanie punktów przy pomocy Ctrl zachowa ich pozycję na osi Y. Precyzyjną regulację położenia punktu zapewniają wartości w polach Input i Output.
- Warstwy w plikach TIFF
Tobias Ellinghaus, deweloper edytora Darktable, pomógł rozwiązać kwestię zapisu plików TIFF z zachowaniem istniejących warstw.
- Przyśpieszenie funkcji rysowania
Dzięki rozsądniejszemu zarządzaniu zawartością buforów, rysowanie i malowanie znacznie przyśpieszyło w określonych przypadkach.
- Rozjaśnianie/Przyciemnianie z nową opcją
Narzędzie Rozjaśnianie/Przyciemnianie pozwala na zaznaczenie pola Przyrostowe. Podobnie jak w innych narzędziach do rysowania, efekt rozjaśnienia/przyciemnienia zwiększy się wraz z ruchem kursora.
- Odręczne zaznaczanie zmienia logikę
Niewielka zmiana która powoduje, że odręczny wybór automatycznie tworzy zaznaczenie po domknięciu obszaru.
- Nowe narzędzie Offset
Umożliwia automatyczne przesunięcie pikseli i stworzenie „samopowtarzających się” wzorów.
Aby przetestować edytor i jednocześnie uniknąć dystrybucyjnej frustracji, wystarczy pobrać paczkę Flatpak lub AppImage (budowaną codziennie z GIT). Wobec takiej dynamiki zmian i wydań GIMPa, większość repozytoriów publikuje wersje programu z lekkim opóźnieniem. Najszybciej zainstalują go użytkownicy Arch Linuksa i Manjaro:
sudo pacman -Syu gimp
Użytkownicy Ubuntu 18.04, Minta 19.xx za jakiś czas znajdą program w repozytorium:
sudo add-apt-repository ppa:otto-kesselgulasch/gimp
sudo apt-get update
sudo apt-get install gimp