Krita 3.1
Co można powiedzieć o projekcie Krita to można powiedzieć, ale rozwój tego programu ostatnimi miesiącami wywołuje opad szczęki. Chociaż jest to bardziej edytor przewidziany dla rysowników, to niedawne aktualizacje czynią z niego narzędzie użyteczne i dla osób tworzących animacji czy retuszujących zdjęcia. Najnowsza Krita 3.1 to kolejna porcja zaskoczenia. Pozytywnego.
Jako gwóźdź tego wydania jest podawana przede wszystkim pełna zgodność z systemem macOS. Ale czy rysownicy korzystający z produktów Apple mogą narzekać na ilość edytorów? Dlatego użytkownicy Linuksa przejdą obok tej sensacji raczej obojętnie i skupią się na tym, że:
- W końcu można eksportować tworzone animacje do jednego z formatów GIF, MP4, MKV, OGG. Wymogiem jest posiadanie w systemie bibliotek ffmpeg,
- Jouni Pentikäinen w ramach GSoC stworzył całą armię poprawek, które doczekały się włączenia do głównego wydania. To przede wszystkim krzywe regulujące przeźroczystość obiektów animacji. Oprócz tego odkryjemy również możliwość dodawania animacji do innych elementów rastrowych.
- kolejnym efektem prac w ramach GSoC jest nowy próbnik kolorów oferujący wybór z pełnej palety barw (nie ograniczonej możliwościami sRGB naszego monitora). Dodatkowo możemy określać kolory wpisując zmiennoprzecinkowe wartości HDR.
- twórcy po raz kolejny pokusili się o rewolucję w systemie pędzli. Tym razem zrewidowali sposób malowania – odwracając kolejność (najpierw malowanie, potem uzupełnianie pikseli wg obliczeń i parametrów pędzla) byli w stanie osiągnąć znaczną poprawę wydajności. I to bez użycia openGL.
- ta poprawka wprowadza nowy sposób tworzenia gradientów. Dotychczasowy (zapożyczony z GIMPa) nie był do końca intuicyjny. Gradienty Stop-based są prostsze w użyciu i powszechnie stosowane.
- lista zmian jest o wiele dłuższa, zawiera całe mnóstwo poprawionych błędów, drobnych niuansów funkcjonalnych, itp.
Eksport animacji
Krzywe dla animacji oraz przeźroczystość
Nowy próbnik kolorów
Nowy szybszy silnik dla pędzli
Nowe gradienty
Inne poprawki
Użytkownicy Linuksa najszybciej zainstalują Krita 3.1 wykorzystując dostarczony przez twórców obraz Appimage. Kiedy zobaczymy program w repozytoriach? Trudno przewidzieć.
Przed szereg wybija się znowu Arch Linux, Manjaro (i pochodne). Wersja 3.1 jest już dostępna w głównym repozytorium:
sudo pacman -S krita