Szerokie perspektywy z Panini 0.71.104
Zasada działania jest taka, że Panini przekuwa w widoczne efekty sprytne algorytmy matematyczne uzupełniające i poprawiające perspektywę szerokich kadrów. Zastosowanie programu jest właśnie takie – napawanie się i cyfrowa wędrowanie po swoim dziele. Pozwala to uchwycić niuanse, odpowiednie parametry dla złożenia panoramy, czy też jakość łączeń, itp. Może brzmi to niewinnie, ale techniki zastosowane na potrzeby tego projektu z powodzeniem wykorzystuje np. Hugin. Obsługa nie powinna nastręczać problemów – wczytujemy zdjęcie (tif, jpg, png), określamy typ rzutowania (cylindryczne, sferyczne, prostoliniowe, itp.) a potem zostaje testowanie punktu widzenia przy pomocą klawiatury i myszy. Czy to ma sens? Przy odrobinie zacięcia – czemu nie.
Opcja “Zapisz jako” zdecydowanie uatrakcyjnia regulacje ułożeniem, gdyż efekt może zachować dla potomnych. A skoro tak, to nic nie stoi na przeszkodzie, by puścić wodze fantazji i banalny sposób tworzyć choćby wspomniane ‘planetki’.
Opcja zapisz ma jeden mankament – sugeruje, że potrafi zapisać obraz tylko w formacie jpg. Lecz po określeniu formatu zapisu (po kropce), u mnie zapisał się poprawnie zarówno plik .png jak i .tif.
Przepis na własny kawałek planety? Bułka z masłem.
- otwieramy zdjęcie jako Source -> Equirectangural (lub przeciągając je na program),
- o pokazaniu się okna dialogowego, zaznaczamy ‘Unlock FOV’ i uzupełniamy dane do pełnych stopni (degree – 360, 180),
- trzymając lewy przycisk myszy, ustawiamy parametr Pitch (lewy dolny róg, ‘P’) na -90,
- pozostaje manewrowanie prawym przyciskiem myszy + lewo/prawo, oraz scrollem (dystans)
Panini znajduje się w repozytorium PPA projektu Hugin (Ubuntu, Mint, pochodne), jak też w AUR (Arch, Manjaro).
Ubuntu/Mint/pochodne:
sudo add-apt-repositry ppa:hugin/hugin-builds
sudo apt-get update
sudo apt-get install panini
Arch/Manjaro/pochodne:
yaourt -S panini