Zdjęcia na Javie: JGraphite
Program po uruchomieniu nie przytłacza mnogością opcji jak i złożonością konwersji. Po wybraniu zdjęcia do obróbki możemy określić tryb konwersji (B/W, sepia, itp.), zwiększyć/zmniejszyć winietę wokół kadru, zdać się na automatykę lub ustawić ręcznie jasność obrazu, oraz wyrysować krzywą tonalną lub wykorzystać przygotowane gotowce.
Regulacja krzywej nosi znamiona masochizmu, jeżeli ktoś korzysta z wysokiej rozdzielczości swojego monitora, ale sytuację ratuje możliwość zapisania wydzierganego w trudzie wykresu. Również sam podgląd na żywo jest niecnej rozdzielczości, lecz korzystając ze skrótu na klawiaturze ctrl + p możemy podejrzeć go w całej okazałości. Efekt końcowy możemy zapisać niestety tylko jako plik .jpg (po wcześniejszym określeniu jego jakości). Pomimo tych niedogodności, JGraphite to sympatyczny programik który ułatwi życie użytkownikowi nie wymagającemu skomplikowanych algorytmów konwersji do B/W (mikser kanałów, itp.), dając jednocześnie niezłą kontrolę nad efektem końcowym. I pozostając prostym i przejrzystym w użyciu.
Program w postaci pliku .jar pobieramy ze strony projektu, kopiujemy do np. ~/Programy i uruchamiamy dwuklikiem (w razie problemów – stosujemy się do porad z pierwszego posta cyklu o programach w Javie). JGraphite został przetestowany z openjdk-7-jre. I po raz kolejny do czegoś ta Java jednak się może przydać…