A mama mówiła: dziecko, używaj TLP-UI
Niezależnie od naszej poprawnej poprawności, historia dzieli ludzi na tych którzy oszczędzają i tych którzy nie oszczędzają. Szczególnie ten drugi wariant boleśnie odbija swe piętno w naszej codzienności, gdy porzuceni poza cywilizacją oczekujemy na transport w kierunku najbliższego gniazda ze zbawczą elektrycznością. Odkrywamy wtedy wiele brutalnych prawd, jak choćby ta – trzeba było zainstalować TLP na laptopie już wcześniej. I TLP-UI do kompletu.
Niestety, TLP większość z nas instaluje i uruchamia w trybie automatycznym, gdyż konfiguracja tego programu to droga przez setki ustawień w pliku tekstowym. Dlatego wyjątkowo ciepło powinniśmy powitać pojawienie się takiego projektu jak TLP-UI. To graficzny panel stworzony w GTK i Pythonie, który pozwoli zapanować nad niemal wszystkimi opcjami zaszytymi w TLP. Wyjątkowość tego projektu polega na tym, że praktycznie brakuje mu konkurencji, nie unika żadnych opcji z konfiguracji TLP oraz jest skrajnie łatwy w instalacji (Python).
Jednak najciekawsza jest instalacja programu, bowiem możemy spróbować uruchomić go bezpośrednio po rozpakowaniu archiwum pobranego z Githuba. Możemy też spróbować zbudować swoją pierwszą paczkę deb. Ułatwia to setup.py stworzony dla tego programu. Bez obaw, nie wymaga to większej magii. Wszystko co należy zrobić, to:
sudo apt-get install python3-gi git python3-setuptools python3-stdeb build-essential dh-python python3-all
Teraz pobieramy program – albo w postaci gotowej paczki zip lub bezpośrednio ściągamy całe źródła. Po pobraniu udajemy się do rozpakowanego/ściągniętego katalogu:
git clone https://github.com/d4nj1/TLPUI
cd TLPUI
python3 setup.py --command-packages=stdeb.command bdist_deb
sudo dpkg -i deb_dist/python3-tlpui_*all.deb
I to wszystko. Uruchamiamy jako zwykły użytkownik polecenie tlp-ui i cieszymy się z pełnej i czytelnej kontroli nad TLP.