Terminal pogryzł człowieka: suplemon
Motto programistów na całym świeci brzmi: „Jak kodować, to z przytupem”. Co jednak zrobić gdy czasem trzeba kodować wprost w terminalu a stary poczciwy vim już się nam znudził? Poszukiwaczom nowych form z pewnością do gustu przypadnie Suplemon – edytor tekstowy próbujący przelać do terminala miodność graficznego Sublime Text.
Iskierka ciekawości która rozbłysła w oczach miłośników Sublime Text powinna być na tyle intensywna, że spokojnie oświetli drogę innym użytkownikom. Bowiem dla wielu pozostałych osób Suplemon będzie po prostu kolejnym edytorem. Jednak zaklęta w ten program prostota rodem z Nano (skróty klawiszowe) i wyrafinowane funkcje rodem z „poważnych” edytorów sprawiają, że program może zaskarbić sobie uznanie również w oczach wyznawców innych programów.
Co w tym programie jest takiego specjalnego? Na samym początku nie jest trudno odnieść wrażenie, że wylądowaliśmy w leciwym edytorze Nano. Podobny układ ekranu i lista najważniejszych opcji na samym dole. Jednak podobieństwo jest tylko powierzchowne. Głównym gwoździem programu jest edytowanie kilku linii na raz (multi cursor). Zaznaczone linie możemy dowolnie kopiować, przenosić oraz równocześnie modyfikować. To oczywiście funkcja dedykowana wszystkim programistom. Inne cechy tego edytora to eleganckie kolorowanie składni, auto-dopełnianie (bazujące na otwartych plikach), funkcje cofnij / przywróć, otwieranie wielu plików w kartach, inteligentne przeskakiwanie do podanej linii (Go To), obsługa myszki oraz możliwość rozbudowania Suplemon za pomocą rozszerzeń (modułów).
Przed przystąpieniem do pracy warto zapoznać się i zaznajomić z listą skrótów klawiszowych. Pozwala na to sekcja Help (ctrl + H). Aby dostosować edytor do swoich potrzeb należy również wykorzystać edycję ustawień. Domyślnie są one zapisywane w pliku ~/.config/suplemon/suplemon-config.json. Wystarczy za pomocą ctrl + E wydać polecenie config lub podejrzeć ustawienia domyślne – config defaults. Jeżeli chcemy sprawdzić mapowanie klawiatury, ponownie przyda się nam ctrl + E oraz polecenie keymap. Keymap defaults wczyta domyślne skróty klawiszowe.
Aby zainstalować Suplemon niemal we wszystkich dystrybucjach wystarczy skorzystać z polecenia pip3 (lub zainstalować je gdy takowego nie ma w naszym systemie):
sudo pip3 install suplemon
Mała ściągawka z klawiszologii:
- Exit:
Ctrl + Q
- Copy line(s) to buffer:
Ctrl + C
- Cut line(s) to buffer:
Ctrl + X
- Insert buffer:
Ctrl + V
- Duplicate line:
Ctrl + K
- Goto:
Ctrl + G
. Type ‘exam:30’ to go to the line 30 of the file example.c at line 30. - Search for string or regular expression:
Ctrl + F
- Search next:
Ctrl + D
- Trim whitespace:
Ctrl + T
- Add new cursor in arrow direction:
Alt + Arrow key
- Jump to previous or next word or line:
Ctrl + Left / Right
- Revert to single cursor / Cancel input prompt:
Esc
- Move line(s) up / down:
Page Up / Page Down
- Save file:
Ctrl + S
- Save file with new name:
F1
- Reload current file:
F2
- Open file:
Ctrl + O
- Close file:
Ctrl + W
- Switch to next/previous file:
Ctrl + Page Up / Ctrl + Page Down
- Run a command:
Ctrl + E
- Undo:
Ctrl + Z
- Redo:
Ctrl + Y
- Toggle visible whitespace:
F7
- Toggle mouse mode:
F8
- Toggle line numbers:
F9
- Toggle Full screen:
F11