Darktable 2.0.7

Po wzmożonym ruchu jaki dało się zauważyć ostatnimi czasy w repozytoriach tego projektu, nikt chyba nie miał wątpliwości. To musiało się skończyć kolejnym wydaniem. I ponownie, pomimo tego, że z założenia jest to wydanie naprawcze, użytkownicy doszukają się w nim kilku nowych ciekawostek. Darktable po raz kolejny wyznacza nowe standardy.

Darktable 2.0.6
Kto by przypuszczał, że ten niepozorny program (na wersję 0.5 trafiłem przez ogromny przypadek jakieś 5 – 6 lat temu) stanie się sztandarowym edytorem plików RAW na Linuksie. Można się sprzeczać, że inne edytory są bardziej funkcjonalne, przejrzyste, wydajne, itp. Każdy oczekuje po prostu czegoś innego. Darktable zawiera w sobie wszystko, czego może potrzebować nawet profesjonalny fotograf. Świetnym dowodem na to jest seria samouczków wideo tworzonych przez Rileya Brandta, fotografa o wybitnie komercyjnym zacięciu. Można oczekiwać i owszem – lepszej obsługi kolekcji, bardziej intuicyjnego interfejsu, ale nie oszukujmy się – pod względem oferowanych możliwości ten edytor jest liderem na scenie linuksowej.

Ale wracając do konkretów dotyczących Darktable 2.0.7 – czego możemy spodziewać się w tej wersji?

    Nowości

  • filtrowanie niektórych tagów EXIF w celu utrzymania ich objętości w granicach ~64Kb podczas eksportu,
  • wsparcie dla Canon EOS 80D {m,s},
  • zawsze widoczny wskaźnik w trybie stołu podświetlanego,
  • poprawne czyszczenie geotagów podczas wyświetlania mapy,
  • moduł Temperatury i Odwracania: wsparcie wektoryzacji SSE dla plików X-Trans,
  • moduł Temperatury: skrót klawiszowy dla gotowych zestawów z ustawieniami.

Bez obaw, to dopiero początek. Reszta zmian to poprawki błędów oraz zwiększona baza obsługiwanych aparatów (np. Pentax K-70, Canon 6D, Canon 80D, Nikon 3400, Fujifilm FinePix S100FS) oraz kolejne schematy balansu bieli. Innymi słowy, jeżeli wcześniej Darktable nie obsługiwał Waszego modelu – warto to sprawdzić ponownie.

Aby zainstalować Darktable w Ubuntu 14.04/16.04, Mint 17.xx/18.xx i pochodnych, należy skorzystać z repozytorium PPA:

sudo add-apt-repository ppa:pmjdebruijn/darktable-release
sudo apt-get update
sudo apt-get install darktable

Użytkownicy Manjaro i Arch Linuksa znajdą program w głównym repozytorium:

sudo pacman -S darktable