Darktable 2.0.5 poprawia się
Zgodnie z utartą tradycję i przewidywalnym schemat wydań naprawczych, wyśmienity Darktable (edytor RAW) dla Linuksa doczekał się kolejnego wydania. Choć jest to jedynie wydanie poprawiające mankamenty poprzednich wydań, to jednak optymizmem nastraja zaangażowanie ekipy odpowiedzialnej za ten projekt. Pomimo tego, że z gustami się nie dyskutuje, to Darktable pod względem możliwości oferuje na chwilę obecną niemal nieograniczone pole do popisu dla fotografów chcących wycisnąć ze swoich kadrów 100% jakości.
Darktable 2.0.5 jako edytor zdjęć skupia się przede wszystkim na kadrach zapisanych w formacie RAW. Dlatego główny nacisk położono na współpracę z danymi, które są specyfiką tego formatu (demozaikowanie, ekspozycja, balans bieli, odszumianie profilowane, itp.). W 2.0.5 poprawiono niektóre aspekty obróbki:
Nowości
- możliwość dodania geolokacji do zmienny wykorzystywanych przy znaku wodnym
Poprawki
- skrypty Lua: poprawione problemy z funkcjonowaniem dt.collection,
- naprawiono obsługę wewnętrznych profili kolorów,
- naprawiono niedziałające opcjonalne przechowywanie zaszyfrowanych haseł,
- poprawiono import ustawień z Lightrooma,
- drobne poprawki w obsłudze duplikatów i etykiet,
Wsparcie
- Canon EOS 80D (bez mRAW/sRAW)
Schematy balansu bieli
- Canon EOS 80D
Profile odszumiania
- Canon EOS 80D
Można to skwitować jednym słowem – kosmetyka. Jednak to solidne podwaliny pod nadchodzącą wersję 2.1, w której nie zabraknie nowości funkcjonalnych – choćby wtyczka Liquify umożliwiająca płynną transformację wybranych regionów kadru, czy zamiana kolorów bazująca na LUT.
Aby zainstalować Darktable w Ubuntu 14.04/15.10/16.04, Mint 17.xx/18.xx i pochodnych, należy skorzystać z repozytorium PPA:
sudo add-apt-repository ppa:pmjdebruijn/darktable-release
sudo apt-get update
sudo apt-get install darktable
Użytkownicy Manjaro i Arch Linuksa znajdą program w głównym repozytorium:
sudo pacman -S darktable