Sayonara 0.7.1 – dla minimalistów chcących więcej
Chociaż odtwarzaczy audio dla Linuksa jest całe mnóstwo i jeszcze więcej, to miło od czasu do czasu natrafić na dzieło, którego głównym założeniem jest minimalizm, oszczędność zasobów oraz dbałość o odpowiednie proporcje formy do treści. Wśród przeróżnych projektów mamy zatem odtwarzacze „duże”, obarczone poważnymi funkcjami ale i w zamian żądające sporo zasobów, jak też małe pchełki które niewiele robią i niewiele wymagają. Sayonara 0.7.1 podchodzi do kwestii odtwarzania mediów z elegancją – nie jest kombajnem, nie jest też prosty grajkiem mp3, a liczba jego funkcji może zadowolić również tych bardziej wybrednych użytkowników.
Program Sayonara jest napędzany przez silnik GStreamer, a nowoczesny interfejs zapewnia Qt5. Od strony wizualnej mamy wszystko co potrzebne, a w razie konieczności możemy niektóre elementy wyłączyć. Są tu zatem i standardowe playlisty (zorganizowane w karty), ale i korektor graficzny, informacje o utworze, wygodna nawigacja po kolekcji, itp. Co ważne, wszystkie funkcje działają błyskawicznie – nawet takie zasobożerne operacje, jak tworzenie w programie bazy danych naszej kolekcji muzycznej. Co istotne, Sayonara posiada wbudowany edytor tagów ID3, a co za tym idzie pozwala w wygodne sposób poprawić i unormować opis naszych plików muzycznych. Do tego dochodzą jeszcze:
- obsługa wielu formatów muzyki/playlist (*.mp3 *.ogg *.oga *.m4a *.wav *.flac *.aac *.wma *.pls *.m3u *.ram *.asx *.PLS *.M3U *.RAM *.ASX),
- kolekcja muzyczna z funkcją wyszukiwania,
- listy odtwarzania zorganizowane w karty,
- dynamiczne odtwarzanie
- korektor graficzny,
- edytor tagów ID3,
- teksty utworów,
- wyłączanie komputera po określonym czasie,
- konwerter MP3
- analizator widma i siły sygnału
- Radio Last.FM, scrobbling,
- wsparcie dla Soundcloud,
- odtwarzanie strumieni internetowych,
- nagrywanie strumieni internetowych,
- podcasty,
- nadawanie treści audio w sieć (radio broadcasting)
Główne atrakcje
Przydatne drobiazgi
Usługi z sieci
Dla każdego coś miłego, mnie osobiście ujęła bezpośrednia obsługa serwisu Soundcloud oraz edycja metadanych oraz fantastycznie proste i sprawne katalogowanie naszej kolekcji muzycznej.
Nie mnie zachęcająco wygląda instalacja tego programu – doczekał się on bowiem paczek dla niemal wszystkich dystrybucji. W przypadku Ubuntu 14.04/15.10, Minta 17.x i pochodnych, wystarczy:
sudo apt-add-repository ppa:lucioc/sayonara
sudo apt-get update
sudo apt-get install sayonara
Opis instalacja dla innych dystrybucji znajdziemy pod tym linkiem.