System plików na filarach Double Commander 0.6.6

„Bywały w odległych czasach przeróżne sposoby komunikowania się istot rozwiniętych z wiekuistą mądrością Maszyny. Prezentowała Ona na przykład zapisy swych Wspomnień w formie dwóch filarów podtrzymujących mądrość zgromadzoną w pokładach czasu zaklętego w krzem”; Z Dziennika Osobliwości, wyd. IV poprawione, 997 rok od Przybycia, Gaja II.

Double Commander 0.6.6
Nie mogłem się oprzeć, gdyż w 2015 roku nawigacją wśród plików zgrupowanych w dwie kolumny, wzorem z Norton Commandera, Total Commandera, GNOME Commandera, wydaje się być nieziemskim archaizmem. A jednak programy tego typu mają się dobrze i wciąż są rozwijane. Co więcej, choć obecnie przywykliśmy do stosunkowo mało rozbudowanych struktur katalogowych i niewielkiej liczby plików, to chwila powrotu do przeszłości pokazuje, jak wciąż użyteczna potrafi być taka koncepcja pracy z plikami. A wszystkie te rozważania wynikły z powodu nowej wersji Double Commander 0.6.6, programu który hołduje starym nawykom i pozwala nam niemal cofnąć się w czasie.

Double Commander to typowy przedstawiciel dwukolumnowego zarządzania plikami w dwóch różnych lokalizacjach. Gdyby ktoś miał wątpliwości – dzięki temu pomiędzy tymi lokalizacjami możemy z powodzeniem i błyskawicznie przeprowadzać przeróżne operacje kopiowania, przenoszenia, usuwania, sortowania, podglądania czy wysyłania plików. Kolejne ciekawostki tkwiące w tym programie to obsługa wtyczek WCX, WDX oraz WLX (standard Total Commandera), podgląd plików pod klawiszem F3 (zarówno tekst jak i grafika), poręczny edytor kodu źródłowego wraz z kolorowaniem składni pod klawiszem F4, bezpośrednia obsługa archiwów ZIP, TAR GZ, TGZ, LZMA, BZ2, RPM, CPIO, DEB, RAR (jak katalogi), kilka trybów wyświetlania lokalizacji (w tym miniatury grafik) i wiele, wiele innych (o takich sprawach jak łączność FTP czy Samba nie trzeba chyba wspominać).

W wersji 0.6.6 debiutują kolejne ulepszenia:

  • usunięto nieskończoną pętlę tworzenia miniatur po przejściu do lokalizacji %LOCALAPPDATA%\doublecmd\thumbnails,
  • „CRC-file not found” – sprawdzanie wielkości liter,
  • „Test Archive” nie pokazuje już błędu,
  • konfiguracja wtyczki sevenzip działa jak należy,
  • lepsze kolorowanie katalogów,
  • dokładniejsze odświeżanie listy plików/katalogów,
  • „overwrite all” bez natarczywych pytań,
  • panel wykonywanych operacji komunikuje się już z użytkownikiem,
  • poprawne wyświetlanie czasu w kolumnie datetime,
  • informacje o braku praw dostępu,
  • zapamiętywanie szerokości kolumn po restarcie programu,

Program zainstalujemy w Ubuntu 14.04/15.04/15.10, Mint 17.x i pochodnych dzięki repozytorium:

sudo add-apt-repository ppa:alexx2000/doublecmd
sudo apt-get update

Dla systemów z GTK (GNOME, Cinnamon, Xfce, Unity, MATE):

sudo apt-get install doublecmd-gtk

Dla systemów z Qt (KDE):

sudo apt-get install doublecmd-qt

Użytkownicy Arch Linuksa i Manjaro mogą wykorzystać repozytorium AUR:

yaourt -S doublecmd-qt-svn

… lub…

yaourt -S doublecmd-gtk2-svn