Cinnamon a Conky
Ponieważ rozwiązanie w postaci wyłączenia efektów Cinnamona nie wchodzi w grę, uzdatniamy Conky przez zmianę dosłownie dwóch – góra trzech parametrów w jego pliku konfiguracyjnym. Lecz jak to w życiu – trzeba wiedzieć za którą wajchę pociągnąć.
Co musimy wyregulować, aby Conky wyświetlało się prawidłowo? Należy zmienić ow_window_type – zwykle z conky na dock. To wymusza ręczne ustawianie położenia informacji serwowowanych przez Conky, dlatego w gap_x i gap_y podajemy współrzędne (w pikselach). Linijkę zaczynającą się od alignment możemy dla estetyki zakomentować. I w ten sposób otrzymujemy w pliku ~/.conkyrc:
own_window_type dock
gap_x 1030
gap_y 20
#alignment top_right
Dla tych, którzy przez kłopoty z Cinnamonem zarzucili pomysł używania Conky, krótkie wprowadzenie. Aby używać Conky, instalujemy:
sudo apt-get install conky conky-all
Do odpalenia Conky potrzebujemy jakiegoś pliku konfiguracyjnego (~/.conkyrc) oraz skryptu startowego (~/.start-conky). Plik konfiguracyjny to nic innego, jak jeden z dostępnych tematów dla Conky. Skrypt startowy to fanaberia, lecz ułatwiająca życie, bowiem za jednym zamachem odpalimy od razu trzy komendy uruchamiające właściwie Conky.
Dlatego tworzymy ~/.conky-start i wklejamy doń:
#!/bin/sh
sleep 20
conky -d -c ~/.conkyrc
exit
Wykonujemy:
chmod a+x ~/.conky-start
Pobieramy jakiś temat Conky – choć ten z załączonego obrazka:
cd && wget -O max-NoobsLab-wb.zip http://goo.gl/GtNG8
cd && unzip max-NoobsLab-wb.zip && rm max-NoobsLab-wb.zip
Odpalamy Conky:
cd && ./.start-conky
Jeżeli efekt jest satysfakcjonujący, możemy włączyć Conky jako stały element dekoracyjny naszego pulpitu, dodając go do programów startowych. Jako polecenie należy podać pełną ścieżkę (najlepiej) do naszego /home/nazwa_uzytkownia/.start-conky.
A ciekawą kolekcję tematów dla Conky znajdziemy choćby tutaj.