Smartshine Photo – studium automatyki
Podstawową przesłanką programu była maksymalna prostota i automatyzm, stąd też cała obsługa sprowadza się do wyboru zdjęć, wstępnej ocenie jakości automatycznej korekty oraz zapisaniu poprawionych zdjęć (bez nadpisywania oryginałów). Korekta zdjęć obejmuje analizę histogramu oraz optymalny wybór punktu czerni i bieli, automatyczny balans bieli, poprawę kontrastu, nasycenia oraz gammy. Za wszystkie te czynności odpowiedzialne są sprytne algorytmy programu aaphoto. Program potrafi obsłużyć materiał wejściowy w postaci pnm / pgm / ppm, bmp, ras, jp2, jpc, jpg, png, jednak z małym zastrzeżeniem – z jakichś powodów odczytywane są tylko zdjęcia o 8bitowej jakości (jpg i pozostałe, o ile zostaną w takiej jakości zapisane) – sprawa ma charakter rozwojowy. Należy też pamiętać o stuprocentowej automatyce całego procesu, co niesie za sobą niebezpieczeństwo, że wg. wyliczeń automatu parametry zdjęcia będą idealne, lecz niekoniecznie korzystnie wyglądające na ekranie naszego monitora. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą też podjąć swego rodzaju grę i test swoich umiejętności – tak wywoływać zdjęcia RAW, by Smartshine nie miał zbyt wiele co poprawiać (czyli histogram i poziomy wg. książkowych zaleceń).
Smartshine powstał z potrzeby chwili (powrót z wakacji z kartami pamięci pełnymi zdjęć), a przy okazji wpasował się w wydarzenie o nazwie Ubuntu App Showdown.
Program znalazł się już w oficjalnych repozytoriach nadchodzącego wydania Ubuntu 12.10, a na dzień dzisiejszy każdy użytkownik Ubuntu 12.04/Mint 13 aby przetestować program powinien skorzystać z mojego repozytorium Highly Explosive:
sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install smartshine
Obserwacje zachowania i informacje o błędach mile widziane.