QOwnNotes 17.06.06 z notatkami w chmurach
Czy pisanie podręcznych notatek może być jeszcze fascynujące w dzisiejszych czasach? Zapewne nie, gdyż mnogość prostych edytorów nie dość, że przytłacza, to jeszcze nie wnosi nic odkrywczego. Ot, notatka to notatka. Jednak kilka chwil z QOwnNotes 17.06.06 może diametralnie zmienić nasz osąd. Proste pliki tekstowe nie dość, że mogą być dostępne wprost z każdego (sic! Każdego) komputera, to jeszcze można je okrasić znacznikami markdown, wersjonować, podświetlać składnię i tak dalej. Oczywiście w tym wszystkim najciekawsza jest integracja z naszą własną instancją chmury OwnCloud.
Lista możliwości jest długa. Notatki nie dość, że możemy tworzyć, to również edytować i usuwać. Wszystkie są one zorganizowane w zgrabną listę, która wyświetla się nam po lewej stronie okna programu. Możemy dowolnie definiować w jakim katalogu chcemy zapisywać nasze zapiski. Oczywiście możemy pominąć wbudowaną integrację z chmurką i zapisywać notatki bezpośrednio w katalogu sprzęgniętym z OwnCloud przez natywnego klienta. Do tego dochodzi odzyskiwanie notatek z kosza (w przypadku korzystania z chmury), ich wersjonowanie, pokazywanie różnic pomiędzy wersją lokalną a zdalną (w przypadku grupowej pracy nad plikiem), podświetlanie składni markdown. Jeżeli to nadal komuś nie wystarcza, dorzućmy tworzenie list todo, wybór tematu graficznego i interfejs również w języku polskim. By postawić kropkę nad „i” należy wspomnieć o możliwości szyfrowania tekstu z wykorzystaniem AES-256.
Dużym plusem jest też mnogość opcji w ustawieniach programu. Ciężko jednym tchem wymienić wszystkie dostępne przełączniki i parametry, ale jedno jest pewne. Program jest wyjątkowo konfigurowalny.
Kolejną miłą niespodzianką jest mnogość repozytoriów dla przeróżnych dystrybucji. W przypadku Ubuntu 16.04/17.04 i pochodnych wystarczy:
sudo add-apt-repository ppa:pbek/qownnotes
sudo apt-get update
sudo apt-get install qownnotes
Użytkownicy Manjaro i Arch Linuksa mogą uciec się do:
yaourt -S qownnotes
Ale na tym nie koniec. Co powiecie na możliwość instalacji w openSUSE, Fedorze, Solusie, Debianie, Gentoo, Slackwarze i innych? Przy okazji tego wszystkiego QOwnNotes jest multiplatformowy, zatem zainstalujemy go i pod Windowsem i macOSem.
Jeżeli planujemy używać nagłośnionej integracji z OwnCloud, to należy zainstalować na serwerze QOwnNotesAPI. Dodatek ten jest dostępny w sekcji Tool dodatków, po aktywowaniu opcji „Eksperymentalne aplikacje”.