Cinnamon 3.4 – czas zbiorów
Całe rzesze fanów zachowawczej obsługi pulpit już zacierają ręce z uśmiechem triumfu na twarzy. Na serwerach pojawiła się bowiem kolejna wersja środowiska Cinnamon 3.4. Wszystko wskazuje również na to, że środowisko to przeżyje inne koncepcje współpracy z pulpitem (a przynajmniej jedną z nich). Lista zmian w 3.4 może nie przyprawia o zawrót głowy, bo skupiono się głównie na poprawkach i lepszej wydajności.
Co istotne cały ten dobrobyt został zorganizowany i zaprezentowany na odnowionej ostatnio stronie Cinnamon Spices. Znajdziemy tam moduły graficzne, aplety, desklety, rozszerzenia. To właśnie z repozytorium tej strony sprzęgnięty jest Centrum Ustawień w Cinnamonie (nie trzeba niczego instalować ręcznie, wystarczy pobrać listę dodatków w Ustawieniach Motywów/Apletów/Rozszerzeń/Deskletów i gotowe).
- wielowątkowe Ustawienia Systemu (każda wtyczka działa w osobnym procesie),
- oddzielny proces dla Nemo i jego sesji obsługującej pulpit,
- siatka na desktopie,
- obsługa wildcardów podczas wyszukiwania plików,
- uwzględnienie pulpitu w akcjach w Menu,
- poprawiona graficzna wizualizacja tacki systemowej i marginesów,
- wygaszacz ekranu z większą liczbą opcji,
- bardziej czytelny format daty w liście plików,
- precyzyjniejsze ustawienia przyśpieszenia i czułości myszy,
- wsparcie dla mozjs38 (CJS 3.4 używa mozjs38, CJS 3.2 używa mozjs24, wydanie 3.4 jest kompatybilne zarówno z CJS 3.4 jak i CJS 3.2)
- wsparcie dla kolejnych urządzeń Wacom (np. takich z jednym przyciskiem),
- bardziej zdecydowane wychodzenie z sesji (wylogowanie/wyłączenie),
- wsparcie dla lightdm-settings oraz manage-systemd-units w Ustawieniach.
Lista zmian
To co szczególnie jest warte uwagi, to… Dość enigmatyczne CJS 3.4 (Cinnamon Javascript Interpreter). Wersja przebudowana z wykorzystaniem nowego GJS i zgodna z mozjs24/mozjs38 zyskała na wydajności i poszanowaniu pamięci. Również dobrze brzmi rozbicie na osobne procesy Ustawień Systemu oraz Nemo i Nemo-Desktop. Niestety, optymizm blaknie w obliczu listy procesów i zajmowanej przez nie pamięci (każdy moduł Ustawień Systemu to około 20MB pamięci). To z pewnością będzie wymagało rewizji i poprawek.
Cinnamon 3.4 jest przewidziany jako duża aktualizacja dla nadchodzącego Linux Mint 18.2 Sonya. Jeżeli ktoś nie może się jednak doczekać, a używa np. Ubuntu 16.04/17.04 to może wspomóc się następującym PPA:
sudo add-apt-repository ppa:embrosyn/cinnamon
sudo apt-get update
sudo apt-get install cinnamon
Może jednak zaistnieć konieczność poprawek okna dialogowego wyłączającego system:
gsettings set org.cinnamon.desktop.session settings-daemon-uses-logind true
gsettings set org.cinnamon.desktop.session session-manager-uses-logind true
gsettings set org.cinnamon.desktop.session screensaver-uses-logind false
Użytkownicy Linux Mint 18.1 mogą przetestować niestabilne paczki (nightly build) z tego PPA. Oczywiście nie jest to zalecane na produkcyjnym systemie.