RawTherapee 5.0 nie rdzewieje
Tak, tak – proszę nie regulować odbiorników. Po 2 latach i 3 miesiącach wszyscy fani edytora zdjęć RawTherapee mają powód do świętowania. Najnowsze wydanie 5.0 stanowi ukoronowanie tych wszystkich lat rozwoju i przynosi tak wiele zmian, że trudno zadecydować od czego zacząć. Użytkownikom paczki rawtherapee-unstable z PPA Highly Explosive może nie o wszystkich zmianach trzeba przypominać, ale jednak. Dla wszystkich pozostałych osób skala i liczba zmian będzie gargantuiczna.
RawTherapee 5.0 to dzieło przełomowe. Nie chodzi tylko o numerację, ale przede wszystkim o kierunek w jakim zmierzał od dwóch lat rozwój tego edytora. Wszyscy zapewne pamiętają (a nawet używają po dziś dzień) wydania z serii 4.xx (ostatnie i najnowsze nosiło numer 4.2). Już wtedy pojawiały się opinie, ze edytor choć z gatunku opensource, to nie do końca znajduje uznanie w oczach przywykłych do wygody konsumentów. Wszystko za sprawą matematycznego niemal podejścia do dokładności, precyzji i jakości wynikowej obrazu. I zgadnijcie co? Wersja 5.0 to jeszcze więcej matematyki, algorytmów i wyśrubowanej jakości. Bez obaw – choć brzmi to skomplikowanie, to RawTherapee jest najzwyklejszym edytorem RAW, który obsłużymy za pomocą tuzina suwaków. Lub dwóch tuzinów. Niemniej, na potrzeby sprawnego użytkowania niektórych narzędzi pomocne będzie zapoznanie się z zasadą ich funkcjonowania. Tutaj nieodzowne może być zaglądnięcie w odmęty Rawpedii. Niech jednak nikogo nie zwiedzie taki długi czas oczekiwania na nową wersję. Wszyscy zainteresowani tym programem przez cały ten czas użytkowali wydania deweloperskie (*-unstable) i byli na bieżąco z nowościami. Rozwój tego edytora nie zwolnił ani na jeden dzień przez ten cały okres.
No dobrze, ale co tak naprawdę zmieniło się w RawTherapee 5.0?
- narzędzie Wavelets. Gigantyczna kontrola nad obrazem rozwarstwionym dzięki algorytmowi,
- narzędzie Retinex,
- profile barwne dla monitorów i obsługa rendering intent (zawężanie tonacji i barw do docelowego medium),
- prezentacja barw spoza gamutu możliwości nośnika wynikowego (soft-proofing),
- automatyczna redukcja szumów chroma, ręczne regulacja szumów w kanale luminacji (krzywe),
- karta Inspect w menadżerze plików pozwala na podgląd obrazu na który najedziemy wskaźnikiem myszki,
- Próbnik krzywych pozwala na pobranie poprawnego punktu na krzywej – wystarczy wskazać interesujący nas fragment obrazu (+ ctrl dodaje punkt na krzywej),
- wyostrzanie po skalowaniu,
- „podwójne” profile DCP ze wsparciem dla krzywych, krzywych bazowych, itp.,
- krzywe ekspozycji wzbogacone o dwa tryby tone curve modes„Luminance” oraz „Perceptual”,
- kolejka przetwarzanie zostanie zatrzymana jeżeli na problemy z zapisem (np. brak wolnej przestrzeni na dysku),
- narzędzie Contrast by Detail Levels z opcją Process Locate Before/After Black-and-White,
- dodano ICC Rec. 2020,
- Navigator pokazujący wartości RGB, HSV oraz L*a*b* (0-255, 0-1 lub %),
- Lockable Color Picker pozwala na ustawienie punktów w których możemy analizować zmianę parametrów koloru w zależności od naszych manipulacji obrazem,
- wsparcie dla JPEG oraz TIFF w skali szarości,
- wsparcie dla 32-bit TIFF,
- mnóstwo poprawek i optymalizacji, który wdrożenie i testowanie zajęło 2 lata.
To oczywiście najważniejsze lub najbardziej rzucające się w oczy zmiany. Oprócz tego program doczekał się interfejsu GTK3 (domyślnie), dużej ilości optymalizacji, poprawek i drobnych usprawnień. Jak już wspomniałem wcześniej, nadal pozostaje programem, który ilością swoich parametrów, krzywych i stopnia skomplikowania algorytmów potrafi zawstydzić niejeden edytor zdjęć. Nie jest to jednak ani zarzut ani wada – niemniej takie podejście do tematu wywoływania zdjęć jednym będzie pasować, innym nie. Kwestia gustu lecz nie możemy zaprzeczyć jednemu – lepiej taki wybór mieć niż nie mieć.
Co tu więcej można dodać – chyba tylko to, że aby wypróbować najnowsze wydanie RawTherapee 5.0 użytkownicy Ubuntu 16.04/16.10, Minta 18.xx i pochodnych, muszą dodać repozytorium PPA Highly Explosive:
sudo add-apt-repository ppa:dhor/myway
sudo apt-get update
sudo apt-get install rawtherapee
Uwaga – może być konieczne wcześniejsze usunięcie paczki rawtherapee-unstable (wersji deweloperskiej z tego samego repozytorium).
Dla Manjaro i Arch Linuksa program pojawi się w głównym repozytorium już wkrótce.