G’MIC 1.7.9 i salwa ze wszystkich filtrów

Nie każdy kto wylewa łzy nad tempem rozwoju edytora GIMP wie, że wystarczy jedna wtyczka by diametralnie zmienić styl i jakość pracy. Mowa oczywiście o G’MIC, który oprócz najbardziej znany jest w formie dodatku do GIMPa. A może to GIMP stał się dodatkiem do G’MICa? W jego przedpremierowym wydaniu 1.7.9 zobaczymy 491 filtrów, wszystkie operacje wykonywane z min. 16 bitową precyzją oraz skuteczne wykorzystanie wszystkich rdzeni naszego CPU.

Highlight bloom
Osoby którym temat jest w miarę bliski z pewnością docenią ilość filtrów i efektywne wykorzystanie wszystkich rdzeni procesora – coś, z czym GIMP w obecnej rozwojowej wersji nie do końca jest w stanie sobie poradzić. Precyzja przetwarzania obrazu zależy oczywiście od materiału wejściowego, więc tym razem wersja GIMPa 2.9.x będzie wskazana, jeżeli zależy nam na precyzji 16 bitów wzwyż. Wspomniana mnogość filtrów może wywołać nie tylko kolorowy zawrót głowy, ale również znacząco usprawnić nasz dotychczasowy warsztat. Zamiast dotychczasowych skomplikowanych manipulacji na warstwach (których odkrycie też nie należy do najprostszych) możemy zaoszczędzić swój czas i zlecić to zadanie automatyce zaszytej we filtrach G’MIC. Wystarczy zapoznać się z materiałami szkoleniowymi, które pokazują jak uzyskać popularną w mediach stylistykę wypracowaną przez niektórych artystów:

G’MIC 1.7.9 w akcji
Highlight bloom i inne filtry

Inny sposób wykorzystania wtyczki G’MIC przedstawia ten samouczek nawiązujący do Lucis Art:

Co zrobić, aby przetestować G’MIC 1.7.9? Należy dysponować GIMPem w wersji deweloperskiej 2.9.x oraz odpowiednią wtyczką. W przypadku Ubuntu 16.04/16.10 oraz Mint 18.x wystarczy dodać PPA:

sudo add-apt-repository ppa:otto-kesselgulasch/gimp-edge
sudo apt-get update
sudo apt-get install gimp gimp-gmic

Jeżeli ktoś chce pozostać przy GIMPie 2.8.14, powinien użyć repozytorium ppa:otto-kesselgulasch/gimp (w miejsce ppa:otto-kesselgulasch/gimp-edge) – niestety, tam G’MIC jest póki co w starszej wersji (1.7.3).

Manjaro oraz Arch Linux posiadają wtyczkę w głównym repozytorium:

sudo pacman -S gimp-plugin-gmic