MultiSystem 1.0360 – tylu systemów nie widzieliście jeszcze

Obrazy dysków [[LiveCD]] zdobyły serca użytkowników na całym świecie i stanowiły naturale rozwinięcie bootowalnych dyskietek 3 i 5.25 cala. Niemniej, początki były trudne – prędkość pierwszych napędów CD podłączanych do komputerów była delikatnie mówiąc mizerna, ale i pierwsze LiveCD z [[Yggdrasil Linux]] nie było wymagające – jak na Linuksa z 1992 roku przystało. Pierwszy w pełni graficznym i nowożytnym systemem na płycie CD było [[Knoppix]] wydany w okolicach 2003 roku. Czasy się zmieniły, nośniki również i miejsce płyty CD/DVD zajął popularny pendrive. LiveCD (czy może LiveUSB) stworzony w ten sposób jest szybkie (odczyt/zapis), wielokrotnego użytku, poręczny i zwykle oferujący o wiele więcej miejsca, niż wymaga obraz ISO testowanej przez nas dystrybucji. Dlatego twórcy narzędzia MultiSystem postanowili iść krok naprzód i dzięki ich programowi możemy tworzyć pendrive’y z wieloma systemami Live na pokładzie.

Wybierz nośnik
Pożyteczny programik MultiSystem robi właśnie to, na co wskazuje jego nazwa. Umożliwia on zapełnienie przestrzeni naszego pendrive’a tyloma dystrybucjami, ile będzie w stanie tam upchnąć. Wygoda takie rozwiązania jest oczywista – zamiast co jakiś czas kasować nośnik i nagrywać tam nowy system, możemy stworzyć ich kompilację i uruchamiać odpowiedniego Linuksa w zależności od potrzeb i nastroju. Do tego narzędzie nie traktuje tematu po macoszemu, pozostawiając do naszej dyspozycji całą plejadę ustawień od wyglądu menu startowego począwszy, przez wygląd i opis listy systemów, po możliwość przetestowania ustawień za pomocą QEMU lub Virtualboksa.

Mało tego, cały proces jest bardzo zgrabnie zautomatyzowany. Jedyne czego musimy samodzielnie dopilnować to odpowiednie sformatowanie nośnika – ważne jest, aby zawierał on po prostu jedną partycję [[FAT32]]. Tak spreparowany pendrive podłączamy do komputera, uruchamiamy Multisystem i wybieramy nośnik (partycję) z listy. Teraz otworzą się przed nami nowe możliwości.

Efekt finalny
Nasza rola sprowadzi się do dodawania coraz to kolejnych systemów do listy (albo przeciągając jest na okno, albo klikając ikonkę z płytą CD), późniejszych ustawień wyglądu (zakładka Menus) oraz ewentualnego testowania (zakładka Boot). Nie da się jednak przegapić kolejnych udogodnień – konfiguracji menu GRUB, BURG, przywracania rekordu MBR (ponownego nagrywania na nośniku), modyfikowania lub dodawania parametrów startowych kernela, formatowania nośnika i wiele innych. Gdy mamy zainstalowane [[QEMU]] możemy podejrzeć, jak będzie wyglądało (lub uruchamiało się) nasze dzieło.

Narzędzie jest bardzo wygodnym „must have” dla każdego testera dystrybucji, lub osób które chcą stworzyć sobie wielofunkcyjny pendrive’a z wieloma odmianami Linuksa (ale i nie tylko – program wspiera również tworzenie bootowalnych Windowsów). Aby zainstalować MultiSystem, najprościej będzie skorzystać z autorskiego PPA:

sudo apt-add-repository 'deb http://liveusb.info/multisystem/depot all main'
wget -q -O - http://liveusb.info/multisystem/depot/multisystem.asc | sudo apt-key add -
sudo apt-get update
sudo apt-get install multisystem

A Manjaro i Arch Linux?

yaourt -S multisystem