Jeszcze lepsze widoki z Hugin 2014.0.0
Pierwszego oficjalnego w 2014 roku wydania doczekał się wyśmienity program do sklejania naszych kadrów w uwielbiane przez wszystkich panoramy. Hugin to już niemal program – legenda a przy okazji nieziemsko efektywna maszynka, która praktycznie z automatu złoży nam w ciekawy obraz wczytane zdjęcia (o ile spełniają one jakieś normy ciągłości wizualnej). Hugin 2014.0.0 robi to jeszcze lepiej i dokładniej. W tej wersji znajdziemy całe mnóstwo poprawek, optymalizacji i oczyszczonego ze spuścizny wieków kodu. Innymi słowy – będziemy zadowoleni.
Zasady działania tego programu raczej nie trzeba nikomu przybliżać. Panoramy poziome, pionowe, kołowe – nic nie stanowi dla Hugina specjalnego problemu. Mało tego, jeżeli nawet nie wiemy co możemy osiągnąć z naszych zdjęć, wystarczy wczytać je do programu – jego automatyka już sobie poradzi z resztą. Wystarczy trzymać kurs wg. numeracji opcji w Asystencie (wczytaj – wyrównaj – utwórz).
W 2014.0.0 lista zmian jest następująca:
- uaktywniono usprawnienia zawarte w najnowszym libpano (2.9.19)
- kontrola nad zmiennymi Tpy i Tpp (lepsza obsługa zdjęć w nadirze)
- jeszcze pełniejsze wspomaganie się mocą naszego GPU
- dokładniejsza regulacja liniowych punktów kontrolne
- usunięto przedawnione programy wyszukujące punkty wspólne – nona_gui i PTBatcher
- usunięto przeterminowane tłumaczenia
- inicjalizacja balansu bieli podczas wczytywania zdjęć z danymi EXIF
- poprawiony (ułatwiony?) asystent
- własne parametry i dane EXIF kopiowane do obrazu wynikowego
I tyle wystarczy, aby z Huginem pracowało się wybornie (choć może jeszcze wyborniej i komfortowo czulibyśmy się, gdyby program umożliwiał bezpośrednie wczytanie zdjęć RAW).
Użytkownicy Ubuntu 14.04, Minta 17 i pochodnych znajdą program za jakiś czas w repozytorium ppa: ppa:hugin/hugin-builds .
W Manjaro oraz Arch Linuksie Hugin 2014.0.0 wylądował już w głównym repozytorium.