Terminal pogryzł człowieka: screenfetch
Informacje o systemie można zdobywać w różnoraki sposób (choćby za pomocą wyśmienitego I-Nex). Lecz dlaczego nie robić tego w terminalu, za pomocą jednego polecenia? Screenfetch to niepozorny skrypt w Bashu, który wyświetli nam może nie wszystkie – ale większość informacji o naszym systemie, dystrybucji i zasobach sprzętowych. Rzecz warta uwagi choćby z powodu logo ascii wykrytej dystrybucji.
Niestety, nie wszystkie dystrybucje są wykrywane i prawdy o sprzęcie są dość podstawowe – ale błogie zadowolenie ze szczegółowości wyłuskanych informacji w terminalu gwarantowane. Program niestety musimy pobrać albo własnoręcznie z Githuba (kolejne wydania znajdziemy pod tym linkiem, pobrane archiwum rozpakowujemy i uruchamiamy skrypt), lub z wykorzystaniem repozytorium (Ubuntu 14.04, Mint 17 i pochodne):
sudo add-apt-repository ppa:djcj/tools
sudo apd-get update
sudo apt-get install screenfetch
Użytkownicy Manjaro i Arch Linuksa skrypt znajdą w głównym repozytorium (w najnowszej wersji za parę chwil).
Sam screenfetch jest nieskomplikowany w użyciu – uruchomiony bez parametrów wyświetli to co powyżej. Jeżeli zdecydujemy się na jakieś machinacje, to do dyspozycji mamy kilka parametrów – regulujących kolory, wyświetlanie błędów, niektórych informacji, itp. Wszystko do odkrycia po wykonaniu ‘screenfetch -h’.
Pchełka, a cieszy.