Terminal pogryzł człowieka: dtrx
Dzisiejsza opowieść rozpocznie się od cfzv zxof cfvJ jfxo zsv9… Proszę nie regulować odbiorników, to nie awaria klawiatury, a przykładowe parametry dla najpopularniejszych programów kompresujących i dekompresujących wskazane dane. Oczywiście cywilizacja zbudowana na klikaniu, już od dawna takie sprawy załatwia za pomocą graficznego interfejsu, lecz terminal też potrafi dostarczyć wiele radości przy tej jakże banalnej czynności. Ale że z wiekiem parametry i konfiguracje ich stosowania ulatują z pamięci, to niczym zdrożnym nie będzie program wspomagający wysiłki w rozpakowaniu spakowanego. Dtrx, czyli ‘Do The Right Extraction’ zajmie się parametrami za nas.
Jak najprościej zobrazować działanie Dtrx?
Porównajmy:
tar jxof linux-kernel-3.12.tar.bz2
vs.
dtrx linux-kernel-3.12.tar.bz2
Na pierwszy rzut oka widać inną ilość dodatkowy przełączników, a w zasadzie ich brak przy użyciu Dtrx. Takie jest właśnie zadanie tego programu – obsłużyć archiwa bez wymuszania na użytkowniku zapamiętania karkołomnych kombinacji opcji. Dodatkową zaletą jest szerokie spektrum obsługiwanych formatów – tar, zip, cpio, deb, rpm, gem, 7z, cab, lzh, rar, gz, bz2, lzma, xz i kilka innych. Program zadba też o uniknięcie wypadku przy pracy w postaci rozpakowania zawartości archiwum wprost do aktualnego katalogu – wszystko wędruje do odrębnej lokalizacji. Dtrx dopilnuje też odpowiednich praw dostępu dla użytkownika (nie pozostawia właściciela i praw zawartych w archiwum).
Pomimo upraszczania nieporozumień z opcjami, Dtrx posiada też swoje parametry którymi możemy np. podejrzeć zawartość archiwum (-l, -t), podejrzeć dane meta .deb/.gem (-m), rozpakować wszystko do obecnego katalogu (-f), czy potraktować sprawę rekursywnie (-r).
Jak program zainstalować? Znajduje się on w repozytoriach większości popularnych dystrybucji i nie powinno być problemów z jego odnalezieniem (Manjaro/Arch – aktualnie w AUR).
Należy też pamiętać o doinstalowaniu odpowiednich programów obsługujących konkretnych typ archiwów, inaczej Dtrx nie będzie w stanie zautomatyzować ich działania: tar, unzip, cpio, rpm2cpio, binutils, gzip, bzip2, xz, p7zip, unrar, cabextractor, unshield, lha.