Poinstalacyjne usprawnianie Ubuntu 13.04
#1 – Niech gra muzyka
Jeżeli podczas instalacji systemu przez nieuwagę nie zadeklarowaliśmy chęci doinstalowania zamkniętych kodeków, to nie powinien nas dziwić ich brak oraz brak obsługi większości multimedialnych treści typu mp3, avi, mp4, animacji Flash itp. Dlatego warto doinstalować co następuje, by wyświetlały się animacje Flash w przeglądarce, a nasza kolekcja plików mp3 była na powrót użyteczna:
sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras
#2 – Gdzie się podziała Java?
Gdy już ktoś zauważy brak w systemie nawet otwartej implementacji Javy, to ma dwa wyjścia. Zainstalować wspomnianą otwartą wersję, oraz wtyczkę potrzebną do zaistnienia Javy w przeglądarce WWW. Albo skorzystać z wyjścia drugiego, czy zainstalować wersję zamkniętą – po wcześniejszym dodaniu odpowiedniego repozytorium.
Wersja otwarta (OpenJDK):
sudo apt-get install icedtea-7-plugin openjdk-7-jre
Wersja zamknięta (Oracle Java):
sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/java
sudo apt-get update
sudo apt-get install oracle-java7-installer
#3 – Zamknięte sterowniki zwykle nie gryzą
#4 – Za kurtyną prywatności
#5 – Psuje się, nie psuje
Raportujący o stabilności całego systemu Apport od kilku wydań zdecydowanie zbyt nerwowo i obowiązkowo podochodzi do tego zadania. Dlatego jeżeli męczą nas komunikaty o Wystąpieniu Wewnętrznego Błędu i to na przekór nadal sprawnie działającemu systemowi, to możemy uciszyć Apporta w następujący sposób:
sudo gedit /etc/default/apport
… i wymienić ‘enabled=1’ na ‘enabled=0’, zapisując następnie ten plik.
#6 – Na poważny system to trzeba mieć wygląd
sudo apt-get install unity-tweak-tool
#7 – Granice gościnności
Jeżeli razi nas w oczy konto Guest (Gość), pozwalające każdej osobie korzystać z naszego komputera bez znajomości hasła – możemy je wyłączyć edytując odpowiedni plik:
sudo gedit /etc/lightdm/lightdm.conf
… i zamieniamy ‘allow-guest=true’ na ‘allow-guest=false’, oraz zapisujemy zmiany.
#8 – Przezorny zawsze ma włączonego firewalla
sudo apt-get install gufw
#9 – Wydłużanie czasu
Użytkownicy dla których istotny i krytyczny jest czas pracy baterii w przenośnym urządzeniu z Ubuntu, powinni zainteresować się projektem TLP. Można nazwać go następcą nierozwijanego już Jupitera. A program ten automatycznie zoptymalizuje ustawienia naszego sprzętu i samego Ubuntu, tak, byśmy mogli cieszyć się jak najdłuższym czasem użytkowania z dala od stałego źródła zasilania.
sudo add-apt-repository ppa:linrunner/tlp
sudo apt-get update
sudo apt-get install tlp tlp-rdw
(usługa wystartuje automatycznie podczas następnego uruchomienia systemu).
#10 – Rozwiązanie ostateczne
Gdyby jednak było tak, że ktoś pomimo tych wielu przeróżnych udogodnień nadal nie potrafi znaleźć wspólnego języka z Unity, możliwym jest zastosowanie w Ubuntu zupełnie innego środowiska, bez konieczności stosowania dedykowanego remiksu (choć jest to zalecane, gdyż remiksy są zoptymalizowane pod konkretne środowisko). Możemy wybrać np. Gnome-Shell, Xfce4, lub Cinnamon:
sudo apt-get install cinnamon
I podczas logowania wystarczy wybrać odpowiednią sesję.