Podwójny rozbłysk Jupitera

Jupiter
Sympatyczny i czuły dla baterii naszych laptopów, energooszczędny Jupiter błyszczał do tej pory na naszych pulpitach blaskiem nieco przyćmionym. A wszystko przez feler w tym blasku, wynikający z wykorzystania do stworzenia Jupitera platformy Mono (która poprzez związki z .NET od wiadomej firmy jest elementem dość kontrowersyjnym). Na szczęście dla wielu purystów otwartoźródłowych, Jupiter 0.1.2 w nowej odsłonie doczekał się przepisania na język Python.Twórcy Jupitera lepszego momentu na taki zwrot akcji nie mogli zaplanować. Taki program może poprawić nieco humory w czasach, gdy większość użytkowników narzeka na ciągnące się od momentu wydania kernela 3.0.0 problemy z zarządzaniem energią na urządzeniach przenośnych. Pomimo tego, że wspomniane problemy powoli odchodzą w niepamięć wraz z kolejnymi wersjami kerneli (3.0.21, 3.2.x, 3.3.x).Niezależnie od zawieruchy na lini kernel – ASPM, Jupiter ze stoickim spokojem, jak na siłę wyższą przystało, automatycznie:

  • wyreguluje tryb CPU do pracy z zasilaniem sieciowym lub baterią
  • wyreguluje parametry kernela do pracy z zasilaniem sieciowym lub baterią
  • wyreguluje komponenty naszego urządzenia do pracy z zasilaniem sieciowym lub baterią
  • rozpozna i wykorzysta Asus Super Hybrid Engine (SHE)
  • zapamięta i zaaplikuje ostatnio wybierane ustawienia
  • pozostanie szybki i efektywny, przy niewielkim zużyciu zasobów
  • pozwoli na wyłączenie karty radiowej/bluetooth lub touchpada
  • umożliwi szybką zmianą rozdzielczości jak i przekieruje obraz na wybrane wyjście (wewnętrzne/zewnętrzne)
  • Efekt? Na dość hałaśliwym Dellu XPS 1645 Jupiter niemal kompletnie wyciszył wentylatory – oczywiście w granicach rozsądku oraz we współpracy z ustawieniem częstotliwości CPU. Czas pracy na baterii należałoby już mierzyć z zegarkiem w ręku i pod zdefiniowanym obciążeniem. Niemniej jednak nie musicie mi wierzyć na słowo. Każdy może się przekonać, jaki wpływ na jego laptopa wywiera ten sprytny program. Użytkownicy Ubuntu 10.10/11.04/11.10 i Minta 10/11/12 mogą stać się posiadaczami tego programu, jak i dodatku jupiter-support-eee (dla Eee PC) po dodaniu repozytorium:

    sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/jupiter
    sudo apt-get update
    sudo apt-get install jupiter (i opcjonalnie jupiter-support-eee)

    Po pierwszym uruchomieniu program ulokuje się wygodnie w zasobniku, oraz doda się do listy programów startowych (gdyby ktoś go tam nie chciał – to w edytorze Programów Startowych należy odptaszkować pozycje ‘Jupiter ***’.