God Save The Ubuntu
Pełną troską o swoich obywatelki wykazała się Korona Brytyjska. Na stronach Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego zamieszczono bowiem szczegółowe informacje jak skutecznie zabezpieczyć system operacyjny i przy okazji swoje dane. Co w tym dziwnego? W roli systemu operacyjnego wystąpiło Ubuntu.
Przygotowany dokument zawiera wiele rzetelnych informacji i wskazówek, co należy wziąć pod uwagę podczas funkcjonowania w cyfrowym świecie. Zawarto w nim dwanaście głównych zasad który powinniśmy się kierować podczas instalowania i konfigurowania wspomnianej dystrybucji na nowych urządzeniach. Dowiemy się co nieco na temat klasyfikacji danych, ich formy oraz co mogą o nas powiedzieć (dane wysyłane przez internet, dane utrzymywane lokalnie, autoryzacja, malware, uruchamianie systemu, itp.). Kolejno opisane zostały zagadnienia połączone z wcześniejszym, czyli jak unikać upubliczniania wrażliwych informacji. Dowiemy się jak dlaczego warto i jak skonfigurować połączenie VPN, jak dbać o mocne hasło, dlaczego unikać unikać uruchamiania binarek z katalogu /home, jak aktywować firewall. Oraz dlaczego warto skorzystać z funkcji Livepatch.
To wszystko nie jest beletrystyką w słabym wydaniu, ale konkretnymi, sensownymi poradami technicznymi:
(…) Firewall The firewall should be enabled and configured to block incoming connections. This can be done using the following command: sudo ufw enable Restrict outgoing access solely to the VPN server (replace <vpn_server_ip> with the IP of the VPN server): sudo ufw allow out proto udp to <vpn_server_ip> port 500 sudo ufw allow out proto udp to <vpn_server_ip> port 4500 sudo ufw default deny outgoing Normal traffic will be able to flow down the IPsec tunnel once the security association is established (leftfirewall=yes must be set in the StrongSwan configuration file). (…)
Jak widzimy instytucje państwowe jak chcą to potrafią przysłużyć się społeczeństwu.