Inkscape 0.92 – bez CMYK ale w koronie
Czy komuś trzeba przedstawiać wektorowy edytor Inkscape? Nawet jeśli ktoś o nim nie słyszał, to jest jeszcze szansa na dyskretne uzupełnienie tego niedopatrzenia. A dla wszystkich pozostałych użytkowników chyba największą niespodzianką ostatnich godzin jest wydanie stabilnej wersji Inkscape 0.92. Tak, marzenia się spełniają, choć niekiedy może to chwilę potrwać. Od ostatniej stabilnej wersji 0.91 minęły bowiem dwa lata.
Zacznijmy jednak od złych wieści. Z niewiadomych przyczyn nieszczęsny CMYK stoi taką kością w gardle deweloperów, że Inkscape jest kolejnym projektem który nie doczekał się obsługi wspomnianego profilu barw. Według planu rozwoju obsługa CMYK jest przewidziana w wersji 0.94. I to koniec złych wiadomości, teraz będzie radośnie i optymistycznie.
Lista zmian jak przystało na dwa lata rozwoju jest długa. Przestawianie wersji skróconej byłoby nieprzyzwoicie nie w porządku wobec tego projektu. Ale z całej długiej wyliczanki na pierwszy plan wybijają się: siatka gradientu, lista obiektów, „spiro lines”… No nie da się jednym tchem wymienić tego wszystkiego:
- siatka gradientu,
- ulepszone wsparcie dla SVG2 i CSS3 (paint-order, mix-blend-mode),
- okno dialogowe umożliwiające manipulacje obiektami,
- możliwość swobodnego grupowania obiektów,
- możliwość zablokowania podziałek,
- nowy efekty ścieżki (Envelope/Perspective, Lattice Deformation, Mirror and Rotate Copies),
- nowe rozszerzenia (seamless pattern) i filtry (colorblindness simulation) oraz rozwinięcie do tej pory znanych efektów,
- nowe funkcje w Spray tool i Measure Tool,
- interaktywne wygładzanie linii tworzonych za pomocą Pencil tool,
- BSplines (i inne) dostępne dla Pen tool,
- szachownica jako tło do sprawniejszego ustalania przeźroczystości obiektów.
Tak przedstawia się streszczenie nowych możliwości. Pełną listę możemy przeanalizować pod tym adresem. Gdyby i to komuś nie wystarczyło, to cześć nowości zaprezentowano w tym wideo:
A teraz łyżka dziegciu. W Ubuntu 16.04/16.10 póki co Inkscape 0.92 najprościej zainstalujemy za pomocą paczki snap:
snap install inkscape
Repozytorium PPA ekipy odpowiedzialnej za Inkscape zawiera póki co wersję 0.91.
W Manjaro i Arch Linuksie mamy nieco łatwiej (standardowo):
sudo pacman -Syu inkscape