Pitivi 0.95 w coraz lepszej formie
Nieliniowych edytorów wideo dla Linuksa jest pod dostatkiem, ale i dla Pitivi jest miejsce na zatłoczonym ryneczku opensource. Program z wieloletnimi tradycjami (projekt wystartował w 2004 roku) przechodzi ostatnio ogromne transformacje, które wymagają sporego nakładu sił deweloperów, ich czasu i umiejętności. Drogę do kompletnej wersji 1.0 miała przyśpieszyć zbiórka funduszy, których przeznaczeniem było opłacenie pełnowymiarowej pracy twórców. Niestety, nadal nie udało się dozbierać kwoty umożliwiającej ich pełne zaangażowanie się w przekształcenie Pitivi i projekt rozwija się dorywczo (lecz ze sporo liczbą zmian z wersji na wersję). Stąd właśnie wzięło się Pitivi 0.95.
Głównymi czynnikami hamulcowymi dla tego projektu okazały się powiązania z przeszłością. Wtyczka GNoLin dla GStreamera najlepsze lata ma już za sobą i dopiero w obecnej wersji 0.95 twórcom udało się zastąpić ją za pomocą bibliotek GES i silnika Non-Linear Engine. To pociąga za sobą różne regresje w funkcjonalności programu, ale po kolei.
- przepisano oś czasu
- przeprojektowano okno transformacji klipu
- nowe okno podglądu wideo
- bezpośredni import na oś czas
- integracja z GstValidate
- lepsza współpraca z monitorami o mniejszej rozdzielczości
Oś czasu wykorzystywała do tej pory biblioteki Clutter, co prowadziło do różnych niedomówień. W obecnej wersji została przepisana (oś) na czyste GTK+.
Transformacje zostały parę wydań temu zawieszone z racji wdrażania GES. W 0.95 wracają z powrotem z nieco ograniczonymi możliwościami – póki co.
Poprzedni okno oparte na glimagesink (video rendering widget) zostało zastąpione przez nowe korzystające z gtk(gl)sink.
Obecnie można przeciągać z menadżera plików klipy bezpośredniko na oś czasu.
Oczywiście to wydanie należy traktować jako testowe i jako zaproszenie do współpracy w rozwoju nad programem. Czy to za pomocą drobnych datków, czy też poprzez aktywne zgłaszanie napotkanym błędów.
Jak zdobyć Pitivi 0.95? Obecnie program jest rozprowadzany w postaci kompletnej i dużej (250MB) binarki, która zawiera wszystko co Pitivi wymaga do funkcjonowania. Jedne o co musimy zadbać, to wybranie wersji odpowiedniej dla naszego systemu (32/64bit).