Corel AfterShot Pro 2.3.0.99
Końcówka roku 2015 zapowiada się naprawdę ekscytująco dla każdego komu bliska jest obróbka zdjęć RAW na Linuksie. Niemal wszystkie edytory głównego nurtu doczekały się albo wydań testowych albo oficjalnych stabilnych wersji. Zdrowe tempo aktualizacji utrzymuje również komercyjny Corel AfterShot Pro, który średnio co miesiąc otrzymuje kolejny numer – tym razem jest to 2.3.0.99.
W porównaniu do zastoju jaki dokonał się po przejęciu Bibble Pro przez Corela i przemianowaniu produktu na AfterShot, obecnie posiadacze licencji na ten edytor w końcu mogą się poczuć docenieni. Częste aktualizacje programu przynoszą ze sobą co najmniej bieżące wsparcie dla nowych modeli aparatów. Ale pojawiają się też od czasu do czasu nowe funkcje, wtyczki (choć z tymi było ostatnio krucho) i inne atrakcje.
Wersje 2.2.2 i 2.3.0.99 przyniosły ze sobą następujące poprawki:
- obsługa zewnętrznego edytora
- Fujifilm FinePix S1
- Canon EOS Rebel T6i / 750D / Kiss X8i
- Canon EOS Rebel T6s / 760D / Kiss 8000D
- Sony Cyber-shot DSC-RX100 IV
- Sony Alpha ILCE-7R II
- Canon EOS – 5DS (AfterShot/AfterShot Pro 64-bit)
- Canon EOS – 5DSR (AfterShot/AfterShot Pro 64-bit)
- Sony Cyber-shot DSC-RX10 II
- naprawiono błąd uniemożliwiający wybór drukarki
- ustabilizowano obsługę przeciągania edytowanych regionów z jednej warstwy na drugą
- po resecie parametrów nie odświeżały się ich wartości liczbowe po prawej stronie
- Zewnętrzny edytor: możliwość wyboru (lista) spośród kilku wykrytych w systemie edytorów
Nowe funkcje
W przypadku gdy program wykryje jakiś edytor graficzny w systemie lub ustawimy go za pomocą Preferencji, na pasku pojawi się nowa ikonka, dzięki której prześlemy do zewnętrznej edycji aktualny stan obrabianego zdjęcia.
Wsparcie dla aparatów
Poprawki
Program możemy pobrać z działu aktualizacji w postaci paczki 32/64bit deb/rpm. Jeżeli ktoś przymierza się do zakupu licencji na wersję 2.x to obecnie cena programu oscyluje w granicach 249,00 zł za pełną wersję i 186,00 zł za aktualizację.