PhotoFiltre LX 0.3 Studio i filtry na wierzbie

Rodzący się w bólach linuksowy klon znanego programu PhotoFiltre doczekał się po długich perturbacjach wersji PhotoFiltre LX 0.3 Studio Demo. To niestety jedna z niewielu dobrych wiadomości – program póki co jest w bardzo mocnej fazie demonstracyjnej, z wieloma zapowiedzianymi ale nieaktywnymi filtrami graficznymi i na dodatek jest obarczony nie do końca jasnym systemem aktywacji po zakupie licencji/wpłaceniu dotacji.

PhotoFiltre LX 0.3 Demo
Początki tego programu siegają 2010 – 2011 roku, kiedy to jeszcze w wersji GTK pojawiły się pierwsze jego zapowiedzi. Rok temu autor podjął decyzję o przepisaniu programu z wykorzystaniem bibliotek Qt. Tym samym zapadła również decyzja o komercyjnym charakterze tego przedsięwzięcia (pomimo strategicznych sponsorów w postaci Blue System i ICS). Wbrew pozorom ma to sens – program bez wsparcia finansowego rozwijałby się latami (pracuje nad nim jeden deweloper póki co). Jednocześnie, takie kategoryczne postawienie sprawy przesądzi o jego losie zaraz po aktualnej wersji demo – ktoś, kto będzie musiał zapłacić za program nie będzie czekał w nieskończoność na obiecane filtry graficzne i możliwość edycji zdjęć. Bo nawet sam autor obecny stan PhotoFiltre LX określa jako „wydanie, by pokazać, że projekt żyje”. Ale taryfy ulgowej może już nie starczyć dla tego sympatycznego projektu, skoro w grę zostały wplątane pieniądze.

Na przekór zrzędliwemu charakterowi tego wpisu, obecne wydanie 0.3 potrafi już co nieco. Wczytuje zdjęcia (niestety, nie obsługuje formatu RAW), zapisuje je (png, jpeg, bmp, pgm, pbm, ppm), potrafi obracać zdjęcia, skalować je, nałożyć trzy filtry (niestety, bez kontroli nad ich parametrami) jak też przekonwertować obraz do BW. PhotoFiltre LX umożliwia też rysowanie po zdjęciu, proste nakładanie tekstu, pobranie koloru… I tyle. Pomimo efektów widniejących w menu musimy obejść się smakiem, gdyż pojawią się one w późniejszym terminie. Zapowiadają się bardzo przyzwoicie i obiecująco – kontrolowanie poziomów, jasności, nasycenia, światła/cieni, kadrowanie i inne narzędzia wspomagające wstępną i szybką obróbkę obrazu. PhotoFiltre LX ma wszelkie podstawy do tego, by stać się jednym z ciekawszych rozwiązań tego typu dla Linuksa (jeśli nie jedynym). Potrzebna będzie jednak odpowiednia motywacja autora oraz ew. pomoc (programistyczna, artystyczna, itp.).

Aby przetestować program w wersji Demo musimy udać się do działu Download i kliknąć w wybraną wersję (Linux/Windows/OS X). Wersja dla Linuksa to paczka deb, po ściągnięciu której musimy na niej kliknąć dwa razy, by otworzyła się w menadżerze oprogramowania i zainstalowała.